Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.
Radni Lewicy i Koalicji Obywatelskiej chcą wprowadzić we Włocławku miejski program in vitro
Przypomnijmy, że na początku lutego, Radni Lewicy z Włocławka przygotowali wniosek do prezydenta Włocławka o wprowadzenie zmiany do projektu budżetu na 2021 rok dotyczącej wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro. Chcieli, aby na ten cel uwzględniono przynajmniej 200 tysięcy złotych. Natomiast jesienią ubiegłego roku interpelację w tej sprawie złożyła włocławska radna Ewa Szczepańska (Koalicja Obywatelska). Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych materiałach:
We Włocławku wznowiono prace nad miejskim programem in vitro
Do kwestii wprowadzenia miejskiego programu in vitro we Włocławku, podczas ostatniej konferencji prasowej (23 lutego) odniósł się prezydent Marek Wojtkowski.
- Postulat wprowadzenia in vitro w naszym mieście leży już właściwie kilkadziesiąt miesięcy. Nie dlatego, że brakuje nam woli czy też pieniędzy, ale przede wszystkim jest to też kwestia związana z zachowaniem pewnych procedur. Ponadto przypomnę, że jesteśmy w okresie pandemii w związku z tym te prace zostały niejako wstrzymane
– mówił Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
Włodarz miasta dodał też, że – z uwagi na to, iż radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy – cały czas postulują, by zająć się kwestią wprowadzenia we Włocławku programu in vitro, prace związane z nim, zostaną wznowione. Co istotne, w budżecie miasta znaleziono już fundusze na ten cel.
Są pieniądze na miejski program in vitro we Włocławku
- Nie ukrywam, że znaleźliśmy już pieniądze w budżecie na tę okoliczność i w tej chwili będziemy już stosować określone procedury, które wymagają wprowadzenia programu w poszczególnych samorządach. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji, że np. Uchwała, która byłaby podjęta przez Radę Miasta, mogłaby być zakwestionowana, bądź też wręcz uchylona przez administrację rządową. Chcemy tego uniknąć, chcemy dochować wszelkich procedur. Natomiast chcę uspokoić, że pieniądze już w budżecie mamy zarezerwowane i w najbliższym czasie będziemy na bieżąco informować jak te prace nad programem in vitro wyglądają
– zaznaczył na konferencji prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.
Które miasta w Polsce mają własny program in vitro?
W związku z wycofaniem w 2016 roku refundacji zabiegów in vitro, niektóre samorządy w Polsce wprowadziły miejskie programy refundujące zapłodnienie tą metodą. Miejskie programy in vitro obecnie realizowane są między innymi w:
- Bydgoszczy,
- Warszawie,
- Łodzi,
- Słupsku,
- Chojnicach,
- Gdańsku.
Próby stworzenia miejskiego programu in vitro podejmowano m.in. także w Toruniu i Grudziądzu, jednak – przynajmniej na razie – bez powodzenia.
