Woda w Grudziądzu

Materiał informacyjny MIEJSKIE WODOCIĄGI I OCZYSZCZALNIA

Skąd się bierze woda w kranie? Ujęcie Wody dla Grudziądza jest zlokalizowane w Lesie Rudnickim i zasilane wodami podziemnymi. Obecnie użytkowanych jest 25 studni głębinowych, z czego 23 to studnie ujmujące warstwę czwartorzędową, a 2 warstwę trzeciorzędową.

Jakość wody w Grudziądzu
Woda, którą dostarczają Miejskie Wodociągi mieszkańcom Grudziądza jest wodą o najwyższej jakości. Jest bezpieczna pod względem bakteriologicznym, posiada jedynie podwyższoną ilość związków żelaza i manganu. Wysoka jest także twardość, powodowana obecnością węglanów wapnia w wodzie, która skutkuje odkładaniem kamienia w domowych sprzętach, ale to właśnie ona decyduje o wysokich walorach smakowych naszej wody. Usunięcie twardości byłoby możliwe jedynie dzięki dozowaniu środków chemicznych, czego się nie praktykuje, ponieważ skutkuje to obniżeniem walorów smakowych i jakościowych wody.

Uzdatnianie
Dla uzdatnienia wód głębinowych wystarczą procesy napowietrzania i filtracji, w wyniku których woda pozbawiana jest nadmiaru związków żelaza oraz manganu. W procesie uzdatniania wód podziemnych nie są stosowane skomplikowane procesy chemiczne ani technologiczne, dzięki czemu finalnie otrzymujemy produkt wysokiej jakości.

Badanie wody
Sanepid oraz Akredytowane Laboratorium Spółki sprawdzają parametry wody od momentu jej pobrania z Ujęcia poprzez proces uzdatniania, kończąc na kilkudziesięciu punktach rozmieszczonych w różnych rejonach miasta.
Badania monitoringowe wody wykonuje Akredytowane Laboratorium Spółki mieszczące się przy ul. Curie Skłodowskiej 10.
Laboratorium wykonuje także badania zewnętrzne. Osoby zainteresowane zleceniem wykonania badań mogą kontaktować się z pracownikami Laboratorium telefonicznie pod nr 56 45 04 913. Szczegółowa oferta naszych usług dostępna jest na stronie www.mwio.pl

Picie wody z kranu
Chcąc pić wodę z kranu trzeba przestrzegać kilku zasad. Woda transportowana i rozprowadzana jest na terenie miasta za pomocą rur umieszczonych w ziemi, a także instalacji wewnętrznych znajdujących się w budynkach i to od ich stanu zależy ostateczna jakość wody. Dlatego w przypadku dłuższych przerw (ok. 3 dniowych) w poborze wody z kranu, przed jej bezpośrednim spożyciem, pierwszy strumień wody, wypływający przez okres ok. 3 sekund, należy skierować bezpośrednio do zlewu. Po wstępnym przepłukaniu sieci możemy bezpiecznie przystąpić do konsumpcji. Możliwość konsumowania wody z kranu zależy przede wszystkim od stanu instalacji wewnętrznych w budynkach, a te nie są własnością Spółki, stąd też do administratora budynku należy dbałość o ich stan techniczny jak i higieniczny.

Deszczówka a zmiany klimatu W ostatnich dekadach klimat w Polsce wyraźnie się ocieplił. Obserwujemy sukcesywny wzrost temperatury i brak lub skąpą pokrywę śnieżną zimą. Powoduje to przyspieszone parowanie wody, a w konsekwencji suszę hydrologiczną. Coraz częściej zamiast umiarkowanych, ciągłych opadów mamy do czynienia z opadami
o charakterze nawalnym, które powodują wzrost zagrożenia powodziowego i sprawiają, że kanalizacja deszczowa nie jest w stanie obsłużyć takiej ilości wody. Konsekwencją tego jest zatapianie całych ulic. Dlatego tak istotne jest prowadzenie działań adaptacyjnych do zmian klimatu. Infrastruktura deszczowa musi odbierać opady, ale i retencjonować wodę na przedłużające się okresy suszy.

Plany w zakresie kanalizacji deszczowej
Po przejęciu od Miasta kanalizacji deszczowej w Spółce rozpoczęto prace nad przygotowaniem stosownej dokumentacji (planów modernizacji, remontów i inwestycji, projektów), a także uzyskaniem uzgodnień i decyzji. Przeprowadzono modernizacje sieci kanalizacji deszczowej m.in. w ul. Bora Komorowskiego, Kalinkowej, Chełmińskiej, Budowalnych. Zmodernizowano 4 przepompownie wód deszczowych na terenie Grudziądza. Na bieżąco prowadzone są prace związane z utrzymaniem infrastruktury deszczowej tj. wymiany włazów, kratek, czyszczenia osadników deszczowych oraz sieci kanalizacji deszczowej. To bieżące działania finansowane ze środków własnych. Na większe inwestycje Spółka aplikuje o finansowanie zewnętrzne ze środków unijnych.

Podtopienia to wynikający ze zmian klimatu, istotny problem wszystkich miast w Polsce, w tym także Grudziądza. Budowa zbiorników retencyjnych w miastach to obecnie konieczność. Mają one służyć przyjmowaniu nadmiarowych ilości wody, które infiltrują z nich w głąb ziemi w czasie suszy. Spółka planuje budowę takich zbiorników retencyjnych w oparciu o przygotowaną strategię efektywnego zarządzania wodami opadowymi w Grudziądzu. Cała inwestycja rozłożona jest na etapy, a pierwszy z nich szacowany jest na kwotę około 23 mln zł brutto. Całość projektu to ponad 120 mln zł brutto.

Woda w Grudziądzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska