Pamiątki dotyczą Sępólna Krajeńskiego i okolic. Większość eksponatów została wypożyczona i musi wrócić do właścicieli, dlatego ci, którzy chcieliby je obejrzeć, muszą się pospieszyć, ponieważ ekspozycja czynna będzie tylko do końca tygodnia. Zbiory są wyjątkowo ciekawe. Najstarszym eksponatem wystawy jest mapa rewiru leśnego Lutówko, która pochodzi z roku 1816.
- To pamiątki związane z historią Sępólna Krajeńskiego, jego mieszkańców: fotografie dotyczące historii Komierowskich i Komierowa oraz Sępólna Krajeńskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego, ale też wcześniejsze pocztówki. Mamy również butelki z browaru Luxa, druki i rękopisy, w tym dzienniczek Andrzeja Komierowskiego z 1942 roku. Zgromadziliśmy też odznaczenia i medale Bractwa Kurkowego z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz artefakty z okresu II wojny światowej, w tym militaria. Zobaczyć można listy przewozowe na przewóz towarów do Berlina ze stacji kolejowej w Lipce, ponieważ w Sępólnie jeszcze wtedy dworca kolejowego nie było, a także elementy ekwipunku żołnierza Wehrmachtu – zachęca Łukasz Jakubowski z Biblioteki Publicznej w Sępólnie.
Wystawę można zwiedzać za darmo. Jest ona przygotowywana w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Trzecie Miejsce i jest jednym z wydarzeń obchodów 10-lecia Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Ekspozycja czynna jest w sępoleńskiej bibliotece w godzinach pracy instytucji.
Wystawa pamiątek w Bibliotece Publicznej w Sępólnie - zdjęcia:
