Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 lat Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Sępólnie Krajeńskim. Zobaczcie zdjęcia

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Jubileusz 10-lecia CATL w sępoleńskiej książnicy był połączony z wystawą pamiątek związanych z historią Sępólna i okolic.
Jubileusz 10-lecia CATL w sępoleńskiej książnicy był połączony z wystawą pamiątek związanych z historią Sępólna i okolic. Sandra Szymańska
W Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim świętowano 10-lecie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. To inicjatywa wyróżniająca książnicę na tle innych instytucji. Pieczę nad zbiorami sprawuje Łukasz Jakubowski, bibliotekarz, historyk i archiwista.

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej powstało właściwie w 2011 roku, lecz pandemia koronawirusa utrudniała zorganizowanie jubileuszu. Utworzone przy Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim prężnie działa w ramach projektu realizowanego przez Fundację Ośrodka KARTA (obecnie Centrum Archiwistyki Społecznej) z Programu Rozwoju Bibliotek. CATL gromadzi, zabezpiecza, opracowuje, udostępnia i popularyzuje materiały archiwalne związane z historią i dziedzictwem kulturowym Sępólna Krajeńskiego i okolic. Jego celem jest integracja społeczności lokalnej i zachęcenie jej do zachowywania historii i tradycji Sępólna Krajeńskiego. Pozyskane od osób prywatnych materiały archiwalne wykorzystywane są m.in. w działalności wydawniczej i wystawienniczej biblioteki. Zbiory udostępniane są w siedzibie biblioteki oraz na stronie internetowej: sepolno.krajenskie.archiwa.org.

We wtorek, 11 października, dekadę działalności CATL świętowano w sępoleńskiej książnicy. Wydarzenia związane z 10-letnią działalnością organizowane były od sierpnia w ramach projektu „Dziesięć na sześć” realizowanego przez Stowarzyszenie Trzecie Miejsce, dofinansowanego z funduszy gminy Sępólno. Podczas sześciu spotkań przedstawiano archiwistykę społeczną w różny sposób. Był zatem Wielki Test z Historii Sępólna Krajeńskiego, spacer po Sępólnie z przewodnikiem, warsztaty z genealogii i archiwistyki społecznej, warsztaty z opowiadania historii, konkurs „Opowiedz nam swoją historię” oraz wystawa pamiątek związanych z historią Sępólna i okolic, którą można podziwiać jeszcze do końca tygodnia.

- Te 10 lat to jakby było wczoraj, a inicjatyw było bardzo dużo. W 2011 roku zaczęliśmy współpracę z Ośrodkiem KARTA. To był ich pomysł, by przy bibliotekach stworzyć cyfrowe archiwa, skupić się na tym, co jest indywidualne w danej miejscowości. Cieszymy się, że jest prowadzone przez Centrum Archiwistyki Społecznej. CATL to część biblioteki, która skończyła już 75 lat. Przed nami jest jeszcze mnóstwo zadań – podkreśliła Grażyna Kędzierska, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Sępólnie. - Prosimy o przynoszenie do nas archiwaliów, bo historia szybko się toczy. Niektóre rzeczy mogą być bezpowrotnie utracone.

Przyjaciele CATL-u

Działalność podsumowującą zarówno projekt, jak i CATL, przedstawił za pomocą prezentacji multimedialnych Łukasz Jakubowski – sępoleński bibliotekarz, historyk, archiwista, ambasador archiwistyki społecznej.

- 10 lat CATL-u to szmat czasu. Pierwsze kilka lat było czasem pozyskiwania, gromadzenia i udostępnianiu zbiorów. Dopiero od 2015 roku zaczęły one być upowszechniane poprzez organizowanie projektów, wystaw, stworzeniu dwóch stron internetowych, blogu, napisaniu dwóch książek. Dziś mamy w swoich zbiorach kilka tysięcy materiałów archiwalnych, z czego w Internecie jest dostępnych prawi półtora tysiąca. Wiele z tych rzeczy jest w stanie wywołać emocje: wzruszenie, strach, łzy, śmiech. Wszystko to zostało ofiarowane przez naszych mieszkańców – przyznaje Jakubowski. - Perłą naszego archiwum są Komierowscy, których spuściznę przekazała nam pani Janina. To cała historia ich życia na ponad stu albumach.

Podczas jubileuszu szczególne podziękowania dyrektorka książnicy złożyła na ręce przyjaciół CATL-u, czyli tym osobom, które wzbogacają archiwum: Eugeniuszowi Adamczykowi, Marianowi Hermannowi, Danielowi Nicie, Dariuszowi Droboszewskiemu, Grażynie Milachowskiej, Andrzejowi Ossowskiemu, Halinie Wojciechowskiej, Piotrowi Przewoskiemu, Leszkowi Skazie, Bożenie i Ryszardowi Hermannom oraz Tomisławy Ryngwelskiej.

Wśród wyróżnionych znalazła się również Małgorzata Pankowska z Centrum Archiwistyki Społecznej.

- Pracując w Ośrodku KARTA wybrałam sobie Sępólno. Byłam zachwycona tymi zbiorami. Studia historyczne nie uczą historii. Dopiero praca z materiałami archiwalnymi, a w moim przypadku ze zdjęciami, była całkowicie czymś odkrywczym. Pomyślałam sobie o tym, jak niesamowitą kolekcję ma ta biblioteka – wspominała Małgorzata Pankowska. - Fantastycznie jest pracować z taką osobą jak Łukasz Jakubowski, która robi wszystko idealnie. Podczas pierwszego etapu naszej współpracy opisów zdjęć Komierowskich powstało 267 plików WORD. To była gigantyczna praca Łukasza. Biblioteka stała się nie tylko naszym uczniem, ale i partnerem.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody laureatom konkursu „Opowiedz nam swoją historię”: Zbigniewowi Spliterowi, Elżbiecie Gregorich i Monice Mika-Woźnickiej. Ich historie będą opublikowane niebawem na stronie internetowej i Facebooku biblioteki.

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się tworzenie CATL-u. Pamiętam jak 11 lat temu pani dyrektor podjęła się tego tematu. Ja robiłem duże oczy i pytałem, co to jest. Daliśmy zielone światło, bo przecież biblioteka nie ogranicza się do swojej podstawowej działalności. Władzom zależy, by tradycję lokalną pielęgnować, kultywować i promować – zaznaczył burmistrz Waldemar Stupałkowski.

W imieniu Rady Miejskiej w Sępólnie podziękowania złożył również przewodniczący Franciszek Lesinski. - Jest to ciężka, mozolna praca. Wykonujecie to z pasją i dzięki wam mieszkańcy są na bieżąco z historią naszej małej ojczyzny. Chciałbym, by wasza praca była zauważana i doceniana przez odwiedzających bibliotekę.

Po części oficjalnej był tort, szampan i niekończące się rozmowy na temat eksponatów wystawionych w bibliotece.

Zdjęcia z 10-lecia CATL w Bibliotece Publicznej w Sępólnie:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska