Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe i... niższe czynsze w Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu. Administracja rozliczyła zużycie ciepła

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
W Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu ruszył nowy sezon grzewczy. Poprzedni właśnie został rozliczony
W Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu ruszył nowy sezon grzewczy. Poprzedni właśnie został rozliczony Fot. Piotr Bilski
Właściciele ponad 9 tysięcy mieszkań z zasobów grudziądzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w październiku zapłacą niższe czynsze. Właściciele kolejnych 4 tysięcy lokali muszą z portfeli wyciągnąć więcej złotówek niż zwykle.

Zobacz wideo: Dyskonty, supermarkety, hipermarkety - czym się różnią?

Sezon grzewczy w Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu już się rozpoczął.

Wystarczy odkręcić kurki przy kaloryferach, a zrobią się ciepłe. Ale o tym, aby z odkręcaniem kurków nie przesadzać, przypominają spółdzielcom rozliczenia ciepła za sezon grzewczy 2019-2020, które właśnie otrzymali z październikowymi kwitkami czynszowymi.

Przypomnijmy: spółdzielcy przez cały rok płacą w czynszu zaliczki na poczet kosztów ogrzewania mieszkań oraz podgrzania wody. Zaliczki te są rozliczane raz na rok. Zawsze jesienią.

- Miniony okres grzewczy trwał 258 dni i był dłuższy od poprzedniego aż o 19 dni - informuje Magdalena Zygmunt, rzeczniczka Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu rozlicza lokatorów ze zużycia ciepła

Osoby, które za ciepło zaliczkowo zapłaciły za mało, muszą dopłacić - odpowiednie kwoty są dopisywane do wysokości październikowego czynszu. Kto zaliczkowo zapłacił za dużo, za październik zapłaci czynsz obniżony o odpowiednią kwotę. A kto zapłacił dużo za dużo, może czynszu nie płacić wcale...

Po ostatnim sezonie grzewczym Spółdzielnia Mieszkaniowa ma do rozliczenia z lokatorami 2,65 mln zł. To łączna kwota wszystkich dopłat i zwrotów. Jest ona niemal identyczna jak w poprzednim roku.

- W rozliczeniu indywidualnym z mieszkańcami najwięcej jest zwrotów i dopłat w kwocie do 200 zł. Więcej jest zwrotów, bo ponad 9 tysięcy mieszkań zostało rozliczonych „na plus”, przy 4 tysiącach mieszkań z dopłatami - informuje Magdalena Zygmunt, rzeczniczka Spółdzielni Mieszkaniowej.

Niektórzy lokatorzy mogą mieć bardzo wysokie dopłaty. Dzieje się tak np. gdy mieszkanie przez lata stało puste - więc zaliczki na poczet jego ogrzewania były bardzo niskie - a następnie zostało zamieszkane i lokatorzy zaczęli normalnie z niego korzystać.

Warto również pamiętać, że zużycie - głównie ciepłej wody - wzrasta gdy powiększy się rodzina.

- W takich przypadkach zachęcamy, aby zgłaszać się w administracji i podnosić wysokość opłacanej co miesiąc zaliczki. Jest to możliwe na indywidualne życzenie lokatora, a pozwoli uniknąć wysokiej dopłaty podczas rozliczenia całego sezonu - zachęca Magdalena Zygmunt.

Z kolei lokatorzy, którzy mają wysokie dopłaty, mogą - w uzasadnionych przypadkach - wnioskować o ich rozłożenie na raty.

Dokonane teraz rozliczenie ma wpływ na wysokość zaliczek, które będą pobierane przez następne miesiące. Dla każdego mieszkania ustalane są one jako średnia zaliczek z ostatnich trzech sezonów.

Warto wiedzieć, że od 1 października wzrosły ceny ciepła produkowanego przez OPEC w Grudziądzu.

W przypadku lokali w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej o około 3 proc. wyższa jest opłata stała za moc zamówioną. Natomiast za 1 gigadżul pobranej energii trzeba będzie zapłacić ok. 2,6 proc. więcej niż dotychczas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska