Jeśli nasz wybór padł na cegłę klinkierową, to... warto wiedzieć, że takie ogrodzenie - zdaniem stylistów - pasuje zarówno do nowoczesnego domu, jak i stylowego dworku. Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a gustownie zaprojektowane i wykonane tworzy udaną parę z domem.
Dlaczego klinkier?
Ogrodzenia z cegieł klinkierowych są solidne i trwałe. Nie wymagają konserwacji nawet przez wiele lat. Cegły klinkierowe mają małą nasiąkliwość, co podnosi ich odporność na warunki atmosferyczne. Nie zmieniają koloru pod wpływem światła i są niepalne. Na rynku jest ich duży wybór. Różnią się wymiarami, kolorami i kształtem.
Płot na kilka sposobów
Możemy wymurować z cegieł ogrodzenia pełne, które szczelnie ukryje wnętrze posesji, ale jest ono masywne. Ponadto, ceglana ściana szybko się nagrzewa, a oddając ciepło, podnosi temperaturę najbliższego otoczenia. Dlatego, coraz częściej buduje się ogrodzenia, w których tylko słupki i cokoły są z klinkieru, a przęsła z innego materiału. Najczęściej z metalu lub drewna.
Ze stali lub kutego żelaza
Metalowe przęsła wykonuje się najczęściej ze stali lub kutego żelaza. Można je zamówić w zakładach ślusarskich lub kowalskich.
Są zazwyczaj zabezpieczane antykorozyjnie, mają wyprofilowane uchwyty umożliwiające montaż do słupków. Można je przyspawać lub połączyć śrubą. Takie ogrodzenia sprawiają wrażenie lekkich, powiększają optycznie ogród, a ciekawie zaprojektowane cieszą oko nie tylko właściciela posesji.
Ważny solidny fundament
W przypadku ogrodzeń przęsłowych fundament nie musi być zbyt głęboki - zwykle wystarczy 60 cm. Jeżeli natomiast budujemy ciężkie ogrodzenie stawiając mur pełny, fundament musi sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli w zależności od regionu na głębokość od 80 do 120 cm.
Ławy fundamentowe najlepiej wylać z betonu klasy B15. Wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Wskazane jest, aby fundament wystawał około 10 cm nad poziomem terenu. Do zrobienia tej części konieczny jest szalunek, do którego lejemy beton. Powinien on być wykonany szczelnie.
Nie wolno zapomnieć o izolacji!
Na fundamencie układa się izolację poziomą, np. z masy bitumicznej, zapobiegającą podchodzeniu wody z gruntu. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż przedostająca się do muru woda może spowodować w przyszłości pojawienie się na powierzchni klinkieru białych wykwitów. Co 10 - 15 m należy robić dylatacje, aby uchronić ogrodzenie przed pękaniem.
Zaprawa z dodatkiem trasu
Słupki ogrodzeniowe, murujemy z cegieł klinkierowych. Od ich rozmiarów uzależniona będzie wielkość słupka. Z najczęściej stosowanych cegieł (250 x 120 x 65 mm), otrzymamy słupek o przekroju 38 x 38 cm. W środku słupki powinny być zbrojone prętami o średnicy 8 - 10 mm w odstępach co 15 - 20 cm (średnio 4 pręty w słupku) oraz wypełnione betonem. Do murowania cegieł użyć należy zapraw specjalistycznych. Dobrze jest, gdy taka zaprawa zawiera tras, czyli minerał pochodzenia wulkanicznego, ograniczający możliwość wykwitów na wymurowanej powierzchni. Ta cecha jest bardzo istotna w przypadku ogrodzenia, które narażone jest nieustannie na działanie takich niekorzystnych czynników atmosferycznych jak deszcz i śnieg.
Murowanie na pełną spoinę?
Murowanie można wykonać na pełną spoinę. Taka metoda ograniczy możliwość przenikania wody do wnętrza ogrodzenia. Grubość spoiny powinna być jednakowa dla całej warstwy. Inną metodą jest połączenie cegieł zaprawą tynkarską (tez z trasem) z pozostawieniem miejsca na spoinę. Do spoinowania przystępujemy wtedy dopiero po tygodniu przerwy w pracach. W trakcie robót i po ich zakończeniu wymurowane elementy należy osłaniać folią lub matami zabezpieczającymi przed ewentualnymi opadami i zbyt szybkim wysychaniem zaprawy. Ewentualne zabrudzenia zaprawą należy usunąć przy pomocy specjalnej emulsji.