Nie będzie koncertów, spotkań, wykładu... Bo w naszym mieście rocznicy przypadającej 20 stycznia po prostu się nie obchodzi.
- Nie ma takiej tradycji. Oczywiście, warto przypominać takie rocznice. Jednak my to wszystko robimy 11 listopada - mówi Bogdan Koszuta, burmistrz Wąbrzeźna.
90 lat temu
Wojska niemieckie nasze miasto opuściły w trzech transportach. Pierwszy odjechał 18 stycznia, a ostatnie pułki miasto opuściły 19 stycznia. Żołnierze odmaszerowali w kierunku Radzynia Chełmińskiego. Tego samego dnia pieczę nad miastem objęła straż obywatelska. Na jej dowódcę wyznaczono Antoniego Makowskiego.
Dokładnie, 20 stycznia 1920 roku do Wąbrzeźna przyjechało wojsko polskie. Było gorąco witane przez mieszkańców miasta.
- Żołnierze, pod dowództwem generała Stanisława Pruszyńskiego, przyjechali na Dworzec Główny i byli uroczyście prowadzeni na rynek - mówi Aleksandra Kurek, dyrektor wąbrzeskiej biblioteki i miłośniczka regionalnej historii. To na rynku odbyło się oficjalne powitanie polskich żołnierzy.
- Co ciekawe w uroczystościach nie uczestniczył wąbrzeski starosta - Józef Szczepański, który pojechał na powitanie nowego wojewody - dodaje Aleksandra Kurek i dodaje: - Dzień 20 stycznia, 1920 roku był bardzo uroczysty i wesoły. Podobne uroczystości na wąbrzeskim rynku zostały powtórzone kilka dni później, gdy do Wąbrzeźna z krótką wizytą przyjechał generał Józef Haller.
Wojsko polskie stacjonowało w Wąbrzeźnie, z generałem Stanisławem Pruszyńskim, co najmniej do 14 lutego. Tego dnia w Dworze Wąbrzeskim odbył się bal. Żołnierze byli goszczeni w domach mieszkańców.
Skromne obchody
Współcześni wąbrzeźnianie, aby poczuć atmosferę tamtego dnia, powinni wybrać się do biblioteki. Jest to jedyne miejsce, gdzie rocznica 20 stycznia, zostanie upamiętniona. Została tam przygotowana wystawa pod tytułem "Witaj Polsko. Wąbrzeźno 1920 rok".
- W swoich zbiorach posiadamy wiele pamiątek związanych z tamtym dniem, m.in. zdjęcia, oryginalne zaproszenia państwa Szczepańskich, na bal organizowany przez gen. Józefa Hallera w Toruniu, a także publikacje - wymienia dyrektor Kurek.
Wystawę będzie można do końca lutego oglądać w Wąbrzeźnie. Później, do kwietnia będzie odwiedzała wszystkie gminne biblioteki w naszym powicie.
Uroczysta akademia
Gmina Książki jest jedyną w naszym powiecie, która z okazji powrotu do Polki przygotowała skromne uroczystości. Odbędą się one 24 stycznia. Na godz. 12.00 zaplanowano mszę w Książkach, a po niej w GOK-u odbędzie się akademia, podczas której wystąpią zespoły i soliści z domu kultury.