Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żelazo niezbędne do życia

ANNA KACZANOWSKA specjalista dietetyk
fot.sxc.hu
Żelazo to pierwiastek śladowy, mikroelement, który występuje w organizmie w ilości mniejszej niż 0,01 proc., ale jest istotnym warunkiem naszego życia. Każdego dnia powinniśmy spożywać 15 mg (mężczyźni) lub 18-19mg (kobiety) tego cennego składnika. Żelazo pełni wiele funkcji w naszym organizmie; najważniejsze to transport i magazynowanie tlenu.

W żywności żelazo występuje w formie niehemowej i hemowej. Przyswajanie pierwiastka z produktów roślinnych (żelazo niehemowe) jest bardzo niskie, wynosi od 1 do 5 proc. Znacznie lepiej wykorzystujemy żelazo hemowe, które znajduje się w mięsie.

Aby ułatwić wchłanianie żelaza musimy dbać o odpowiednie zestawienie produktów w posiłku. Na przykład do porcji mięsa lub ryby, która dostarcza nam żelaza podajemy surówkę z kapusty kiszonej i 3-4 ziemniaki posypane natką pietruszki. Warzywa te są doskonałym źródłem witaminy C, która przyspiesza absorpcję żelaza. Unikajmy popijania posiłków kawą czy herbatą, ponieważ zawarte w nich taniny i fityniany zmniejszają przyswajanie żelaza.

Niedobór żelaza nie występuje nagle. Objawy klinicznie pojawiają się dopiero po wyczerpaniu zapasów z "magazynów" żelaza, czyli wątroby, śledziony i szpiku. Grupy szczególnie narażone na ryzyko niedoboru tego ważnego pierwiastka to: dzieci, dziewczęta i kobiety w wieku rozrodczym, ciężarne, wegetarianie i osoby starsze.

Groźne konsekwencje ma niedobór żelaza w przebiegu ciąży - powoduje niedotlenienie macicy i może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub wad rozwojowych płodu. Niedobór żelaza przyczynia się do obniżenia odporności organizmu, podnosi ryzyko rozwoju zmian nowotworowych, a skutkiem drastycznego niedoboru jest ciężka niedokrwistość, która upośledza rozwój fizyczny, psychomotoryczny i intelektualny.

Dbajmy więc o to, by w naszej diecie znalazły się produkty zawierające spore ilości żelaza np.: drożdże (20mg/100g), wątroba (7,5 -17mg/100g), otręby pszenne (13mg/100g), wołowina (1-3mg/100g), drób (1,2-2,4mg/100g).

Napar z pokrzywy lub owoców dzikiej róży również zawiera żelazo, które jest bardzo dobrze przyswajane, ponieważ towarzyszy mu duża dawka witaminy C.

Gdy znajdujemy się w grupie ryzyka, nadużywamy alkoholu czy cierpimy na nawracające krwawienia i stany zapalne warto zastanowić się nad suplementacją preparatami żelaza.

Pamiętajmy jednak, aby stosowanie preparatów farmaceutycznych zawsze skonsultować z lekarzem, ponieważ nadmiar żelaza w organizmie jest tak samo groźny, jak jego niedobór.

- W każdy czwartek, w godz. 14-17 Anna Kaczanowska udziela bezpłatnych konsultacji dietetycznych w aptece "Pod Łabędziem" (ul. Gdańska 5).
- Przed tygodniem z tekstu wypadło słowo "późniejsze", które zmieniło sens zdania. Powinno ono brzmieć: "Dieta niskobiałkowa zmniejsza białkomocz i obniża poziom mocznika, fosforanów, a to pozwala na późniejsze wdrożenie dializoterapii oraz zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych".
Przepraszamy Autorkę i Czytelników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska