https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielony mundur ułana

Hanka Sowińska
Marcin Bryza ze swoją teściową. Zdjęcie pochodzi z lat 20. XX w.
Marcin Bryza ze swoją teściową. Zdjęcie pochodzi z lat 20. XX w.
Historia 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich jest doskonale znana naszym Czytelnikom.
Walenty Waszkowiak
Walenty Waszkowiak

Walenty Waszkowiak

Dowodem reakcje na tekst o wachmistrzu Marcinie Bryzie i zamieszczone fotografie.
Dostaliśmy list od pana Bogusława Duszyńskiego.

"Z uwagą przeczytałem artykuł z 21 lutego p.t. "Błyszcząca szabla wachmistrza Bryzy". Niestety, zakradł się tam dość istotny błąd. Dotyczy zdjęcia przedstawiającego wachmistrza Bryzę ze swoją teściową. Nie pochodzi ono z lat I wojny światowej, gdyż Pułk nasz jeszcze wtedy nie istniał. Jest to fotografia prawdopodobnie z połowy lat 20., świadczy o tym mundur, niewątpliwie zielony, a nie stalowo-siwy (lata 1919-1920) z krojem charakteryzującym ten okres oraz rogatywka z miękkim denkiem, także charakterystyczna dla tych lat (...)".

Bogusław Duszyński, Prezes Krajowego Koła Żołnierzy i Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen.Gustawa Orlicz-Dreszera

Zatelefonowała do nas także Bożena Lampka. - Chodzi o zdjęcie grupy ułanów, które znalazło się w "Albumie" z 21 lutego. Pośród widocznych na fotografii żołnierzy znajduje się dziadek mojego męża, Walenty Waszkowiak, a nie wachmistrz sztabowy Paszkowiak. Chodzi o mężczyznę, który siedzi pierwszy z lewej.
Za pomyłki, częściowo powstałe nie z mojej winy, przepraszam Czytelników "Albumu". Dziękuję również za tak ważną korektę lutowej publikacji.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska