Spis treści
Koalicja dla Gotówki radzi w piśmie do ministra spraw wewnętrznych, aby „Poradnik kryzysowy” zachęcał obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - informuje TVN 24.
Polski poradnik kryzysowy będzie wzorowany na szwedzkim
Przypomnijmy, że nad takim poradnikiem pracują obecnie MSWiA, MON oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Wzorowany będzie na szwedzkim poradniku, który jest tam wydawany od lat 80. ubiegłego wieku.
Najnowsza wersja broszury została rozesłana w wersji papierowej do wszystkich 5 mln gospodarstw domowych w listopadzie 2024 roku i poszerzona o doświadczenie Ukrainy.
Do końca roku do wszystkich Polaków ma trafić podobna broszura. Pod koniec lutego przedstawiciele MSWiA odwiedzili Sztokholm, aby omówić szczegóły z ekspertami ze szwedzkiego Urzędu ds. Ochrony Ludności i Gotowości (MSB).
Co jest w szwedzkim poradniku? Wymienia Polka z Härnösand
Co jest najnowszym, szwedzkim poradniku?
- Wszyscy dostaliśmy ulotki do domu - opowiada nam pani Alina, Polka mieszkająca w Härnösand, mieście w środkowej Szwecji, nad Zatoką Botnicką i tłumaczy nam ze szwedzkiego na polski, co tamten rząd radzi mieć na wypadek kryzysu. - W razie wojny warto mieć w domu jedzenie, m.in. chleb, pieczywo chrupkie typu Wasa, ryż, mleko, olej, makarony, płatki śniadaniowe, przyprawy, np. sól, warzywa konserwowe, suszone owoce, gotowe dania, mięso i ryby w konserwach, dżemy, jedzenie dla dzieci.
Rząd szwedzki zaleca także swoim obywatelom, żeby na wszelki wypadek przygotowali zapas gotówki. Tamtejsze banki podają kwotę 170 euro (ponad 700 zł).
Z kolei Koalicja dla Gotówki sugeruje w piśmie do ministra Tomasza Siemoniaka, aby edukacyjny „Poradnik kryzysowy” promował posiadanie gotówki na wypadek kryzysu.
Ile warto mieć u nas gotówki? Trzykrotność tygodniowych wydatków
Rafał Górski, prezes Instytutu Obywatelskiego, wyjaśnił PAP, że to kwestia instynktu obywatelskiego oraz zdrowego rozsądku. Górski, zapytany przez PAP o powód takiego apelu, stwierdził, że gotówka w sytuacjach kryzysowych jest kluczowym wyposażeniem obywatela.
Przypomniał, że w 2020 roku, podczas pandemii koronawirusa, wypłaty z bankomatów w Polsce osiągnęły szczyt, co potwierdzają dane NBP.
Górski zaleca, żeby przygotować zapas gotówki na co najmniej tydzień, a biorąc pod uwagę wzrost cen w kryzysie, warto mieć trzykrotność sumy wydawanej na życie w ciągu tygodnia. Sugerował także dywersyfikację środków finansowych, trzymając część w krajowej gotówce, część w obcej walucie, a część w złocie lub biżuterii.
Nasz ekspert: - Pieniądze w polskiej walucie i obcej oraz złoto
Podobnie radzi w rozmowie z naszą Strefą Biznesu Paweł Majtkowski, analityk rynków e-Toro. - Zarówno w inwestowaniu, jak i w zabezpieczaniu swoich finansów, niezwykle istotna jest dywersyfikacja, czyli zasada „nie trzymania wszystkich jajek w jednym koszyku”. W praktyce oznacza to, że warto posiadać nie tylko gotówkę w domu, ale także dwa konta bankowe oraz karty płatnicze, aby w razie problemów z jednym z nich mieć alternatywę. Osoby o bardziej pesymistycznym podejściu do przyszłości mogą rozważyć zakup złota, zarówno w postaci monet, jak i fizycznych sztabek.
Co w plecaku ucieczkowym? Patrz na terminy ważności!
Tymczasem w sklepach znów pojawiły się plecaki ucieczkowe (ewakuacyjne). Znajdują się w nim m.in.: latarka z trybem SOS, krzesiwo, śpiwór termiczny z gwizdkiem i karabińczykiem, nóż taktyczny, łom, notes z ołówkiem, płaszcz przeciwdeszczowy, kombinerki, kabel USB trzy w jednym, worek uniwersalny, kubek stalowy, niezbędnik pięć w jednym, elastyczna linka z haczykami.
Mogą to być także produkty z terminem ważności, dlatego warto to sprawdzić lub kontrolować po zakupie.
