Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima w pełni. Jak wygląda sytuacja bezdomnych w Grudziądzu? Ilu żyje w schronisku?

PA
Bezdomni w Grudziądzu żyją wolno w "namiotach" bądź pustostanach, ale także w schronisku przy Parkowej. Tutaj jest ich 92.
Bezdomni w Grudziądzu żyją wolno w "namiotach" bądź pustostanach, ale także w schronisku przy Parkowej. Tutaj jest ich 92. Archiwum /Gazeta Pomorska
Na dworze śnieg, nocą temperatury spadają poniżej zera stopni Celsjusza. Jak sobie radzą bezdomni, którzy żyją na terenie Grudziądza? Większość przebywa w schronisku św. Brata Alberta przy ul. Parkowej, a kilkunastu mężczyzn korzysta z ogrzewalni.

- Sytuacja bezdomnych w czasie pandemii jest zupełnie inna niż przed - podkreśla Witold Buczkowski z Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które działa przy ul. Parkowej w Grudziądzu. - Nasi mieszkańcy ze schroniska mają ograniczone wyjścia aby unikać kontaktów społecznych. Póki co udaje się nam uniknąć zachorowań. Bardzo tego pilnują, bo wiedzą że potem mógłby być problem z ponownym przyjęciem czy do nas czy gdzie indziej.

Także nowe przyjęcia do schroniska są realizowane w innym niż dotychczas trybie, ponieważ najpierw trzeba przejść 10-dniową "kwarantannę" aby móc stać się mieszkańcem schroniska. Takie miejsce, tzw. buforowe jest częściowo urządzone teraz z noclegowni, która także wchodzi w skład kompleksu schroniska.

Na chwilę obecną jak informuje Witold Buczkowski, w schronisku przebywa 92 mężczyzn. Najmłodszy ma 23 lata, a najstarszy 80.

Dla osób, które żyją pod chmurką i mimo dokuczliwego zimna nie decydują się na zamieszkanie w schronisku, służy ogrzewalnia w której jest do dyspozycji 20 miejsc. Także jest ona częścią schroniska. - Korzysta z niej grupa około jedenastu - czternastu osób - dodaje Witold Buczkowski. - Na razie zapowiadana "Bestia zza Wschodu" nas omija i nikt nowy się nie pojawia.

Mariusz Sędzicki, komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu zaznacza, że strażnicy na bieżąco monitorują miejsca koczowania bezdomnych. Głównie są to pustostany na terenie miasta.

Około dwustu bezdomnych w Grudziądzu

Przypomnijmy, że w 2019 roku była ostatnia akcja liczenia bezdomnych w Grudziądzu. Wówczas oszacowano, że było ich ok. 200 zarówno żyjących w placówkach jak i koczujących w pustostanach czy "namiotach". (Liczba ta, na przestrzeni ostatnich kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie). Zdecydowana większość to mężczyźni.

Najczęstszym powodem utraty dachu nad głową jaki podawali bezdomni były:

  • eksmisja z mieszkania,
  • konflikty rodzinne,
  • rozpad związku
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska