Zmiany w prawie. Lasy Państwowe będą zmuszone oddawać cenne tereny?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ekolodzy uważają, że lasy są wspólnym dobrem obywateli i cennych przyrodniczo działek nie można oddawać na rzecz inwestycji podyktowanej polityką państw.
Ekolodzy uważają, że lasy są wspólnym dobrem obywateli i cennych przyrodniczo działek nie można oddawać na rzecz inwestycji podyktowanej polityką państw. Mariusz Kapała
Może się okazać, że Lasy Państwowe będą zmuszone oddawać cenne z przyrodniczego lub z gospodarczego punktu widzenia tereny, a w zamian otrzymają działki o tej samej powierzchni, ale położone poza obszarami leśnymi lub zdegradowane – komentują projekt nowelizacji ustawy o lasach ekolodzy z WWF Polska.

Zobacz wideo: Zimna wiosna to droższe warzywa.

Posłowie PiS, którzy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o lasach zwracają uwagę, że podstawą koniecznych zmian w tym zakresie jest przyjęta przez Radę Ministrów w 2017 r. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem państwa polskiego „w obszarze średnio i długofalowej polityki gospodarczej”.

Zdaniem autorów projektu ustawa przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego, a to w związku z inwestycjami realizowanymi na terenach pozyskanych od Lasów Państwowych. Pośrednio wpłynie również na poprawę sytuacji mikro, małych i średnich przedsiębiorców, bo umożliwi im współpracę przy realizacji przedsięwzięć.

To też może Cię zainteresować

Wskazuje się również na pozytywne skutki dla finansów publicznych, a to dzięki podatkom płaconymi w przyszłości przez podmioty gospodarcze zaangażowane w realizację inwestycji oraz w działalność prowadzoną po ich zrealizowaniu.

Dla dobra lasów można zamieniać grunty

Zgodzie z teraz obowiązująca ustawą lasy, grunty leśne oraz pozostałe nieruchomości pozostające w zarządzie Lasów Państwowych mogą stać się przedmiotem zamiany, ale tylko w przypadkach uzasadnionych celami gospodarki leśnej.

I w tej materii nic nie ma się zmienić – zamiana podyktowana celami gospodarki leśnej nadal dokonywana będzie przez nadleśniczego po uzyskaniu zgody dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych – po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego. Trzeba będzie jednak uwzględnić kryterium wartości nieruchomości, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości.

Teraz jest mowa o dobru państwa...

Novum to zamiana dokonywana w ramach polityki państwa. Ta ma być w gestii Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na wniosek ministra właściwego do spraw środowiska, złożony w porozumieniu z ministrem właściwym ds. klimatu oraz ministrem właściwym ds. gospodarki. A wszystko przy uwzględnieniu kryterium wielkości powierzchni nieruchomości, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości, bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości.

To też może Cię zainteresować

Zamiana gruntów ma być uzasadniona polityką państwa związaną ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza.

Składający projekt parlamentarzyści przekonują, że zmiana, w odróżnieniu od przepisów obecnie obowiązujących, wprowadza jasne kryteria dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa. W przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami gospodarki leśnej jest to kryterium wartości nieruchomości. Natomiast w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa stosowane będzie kryterium wielkości powierzchni nieruchomości.

Bydgoski poseł Piotr Król, który co prawda nie jest współautorem projektu, uważa że nowe prawo uprości procedury zamiany gruntów.

Uroczysko za śmietnisko?

- Kryteria przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy są szalenie nieprecyzyjne. Stanowią więc zagrożenie dla integralności i ciągłości ekosystemów leśnych będących w zarządzie Lasów Państwowych i spowodują dalszą fragmentację siedlisk. Lasy to nasza ochrona w dobie zmiany klimatu. Musimy zwiększać ilość lasów i chronić, za wszelką cenę, najcenniejsze siedliska – przekonuje Krzysztof Rydel, specjalista ds. ochrony przyrody w lasach Fundacji WWF Polska.

Pan Krzysztof przekonuje, że w skrajnych przypadkach może się okazać, że Lasy Państwowe zostaną zmuszone do oddania uroczyska za wysypisko śmieci, za hałdy czy tereny poprzemysłowe.

Władze mają chronić środowisko

Jego zdaniem las jest nasz – Polaków. Projekt ustawy stoi w sprzeczności z potrzebami obywateli, przyrody i klimatu, polityką klimatyczną Unii Europejskiej, strategią na rzecz różnorodności biologicznej, a nawet z Konstytucją. Art. 74 Ustawy zasadniczej mówi, że obowiązkiem władz publicznych jest ochrona środowiska, polityka zapewniająca bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.

Krzysztof Rydel dodaje, że nowelizacja ustawy otwiera też furtkę do poważnych nadużyć, takich jak korupcja, naruszenie zasad zdrowej konkurencji i wolnego rynku.

Posłowie PiS proponują, aby ustawa weszła w życie w 14 dni od ogłoszenia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie