Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie pracy 2019. Będzie urlop dla innych członków rodziny

AB, S
Dotychczas inny członek najbliższej rodziny mógł pójść na jeden z wymienionych urlopów tylko wówczas, gdy matka miała orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, przebywała w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej opiekę nad dzieckiem 24 godziny na dobę, a także jeżeli matka zmarła lub porzuciła dziecko.
Dotychczas inny członek najbliższej rodziny mógł pójść na jeden z wymienionych urlopów tylko wówczas, gdy matka miała orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, przebywała w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej opiekę nad dzieckiem 24 godziny na dobę, a także jeżeli matka zmarła lub porzuciła dziecko. pixabay.com
1 września 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące: urlopów, minimalnego wynagrodzenia za pracę, mobbingu, dyskryminacji i równego traktowania, pracowników młodocianych, świadectw pracy oraz roszczeń pracowników. Zobacz, co zmienia się w prawie pracy 2019.

Zmiany w prawie pracy 2019. Większe uprawniania ofiar mobbingu

Pracownik, który uważa, że padł ofiarą mobbingu, będzie mógł dochodzić swoich praw bez konieczności rezygnowania z pracy.
Dotychczas osoba doznająca mobbingu mogła skierować sprawę na drogę sądową dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik doświadczający mobbingu w trakcie zatrudnienia będzie mógł wystąpić o odszkodowanie od pracodawcy − kwota zadośćuczynienia nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zmiany w prawie pracy 2019. Dyskryminacja i równe traktowanie

Zmiany z zakresu dyskryminacji i równego traktowania objęły art. 113 i art. 183a § 1 Kodeksu pracy. Z artykułów tych usunięto odpowiednio zwroty „a także ze względu na” oraz „a także bez względu na”. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracownika będzie można uznać za dyskryminację.

Jeszcze więcej informacji o zmianach - w tym daty wejść zmian w poniższej galerii >>>

Czy wiesz, na czym polegają zmiany w prawie pracy? 1 września 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące: urlopów, minimalnego wynagrodzenia za pracę,  mobbingu, dyskryminacji i równego traktowania, pracowników młodocianych, świadectw pracy oraz roszczeń pracowników.  Zobacz, kiedy zaczną obowiązywać poszczególne przepisy z zakresu prawa pracy.

Prawo pracy 2019. Co zmieni się na korzyść pracowników? LIST...

Zmiany w prawie pracy 2019. Dodatek stażowy - zmiana zasad

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie wliczał się do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek stażowy przysługuje za osiągnięcie ustalonego okresu zatrudnienia bez względu na to, jak nazywa go pracodawca. Przeważnie otrzymują go pracownicy jednostek budżetowych, np. nauczyciele, pracownicy sądów i prokuratur. Ponieważ dotychczas dodatek za staż pracy był wliczany do wynagrodzenia za pracę, osoby o najniższych zarobkach i wieloletnim stażem pracy mogły zarabiać na rękę tyle samo, co pracownicy bez doświadczenia. Nowe przepisy to zmienią.

Zmiany w prawie pracy 2019. Zarobki pracowników młodocianych

Po zmianach wynagrodzenie pracownika młodocianego w trakcie nauki zawodu wyniesie:

  • nie mniej niż 5% w pierwszym roku nauki (4% do 31 sierpnia 2019)
  • nie mniej niż 6% w drugim roku nauki (5% do 31 sierpnia 2019)
  • nie mniej niż 7% w trzecim roku nauki (6% do 31 sierpnia 2019)

Zmiany w prawie pracy 2019. Prawo do urlopu dla najbliższego członka rodziny

Zmianie ulegają uprawnienia związane z urlopami: macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim oraz na warunkach urlopu macierzyńskiego (tzw. urlopu tacierzyńskim).

Uprawnienia do urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i na warunkach urlopu macierzyńskiego zostały rozszerzone o pracowników innych niż matka i ojciec, którzy są członkami najbliższej rodziny. Na wniosek pracownicy, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski, ojcowski i na prawach urlopu macierzyńskiego będzie mógł wziąć inny niż matka i ojciec najbliższy członek rodziny. Oznacza to, że urlop będzie przysługiwał: babci, dziadkowi, siostrze czy bratu.

Jeszcze więcej informacji o zmianach - w tym daty wejść zmian zobaczysz: >> tutaj <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska