W oficjalnym komunikacie resort środowiska wylicza, co zdziałał przez ostatnie dwa lata. Zebraliśmy przykłady.
Sprawdź również:**Przed ARiMR bardzo trudne zadanie. Musi przekonać 99% rolników do internetu**
Minister środowiska podkreśla, że - by wyeliminować afrykański pomór świń - walczy ramię w ramię z ministerstwem rolnictwa.
Działamy na rzecz rozrzedzania populacji dzika na zarażonych terenach. Dzięki temu zmniejsza się liczba ognisk zachorowań na ASF - zapewnia Jan Szyszko.
„Z inicjatywy ministra środowiska NFOŚiGW przeznaczy ponadto 5 mln zł na stworzenie infrastruktury technicznej związanej z przechowywaniem i unieszkodliwianiem tusz dzików. W ramach tego działania zakupionych zostanie od 200 do 250 chłodni w około 120 lokalizacjach, w których istnieje ryzyko wystąpienia wirusa ASF", czytamy w oświadczeniu.
Czytaj też:**Teraz zwalczanie ASF ma być łatwiejsze. Prezydent podpisał ustawę**
Zeszły rok upłynął pod znakiem dramatycznej walki o Puszczę Białowieską. Jan Szyszko nadal przekonuje, że wycinanie to ratowanie przed kornikiem drukarzem.
- Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe robią wszystko, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest przywrócenie zdrowia Puszczy Białowieskiej oraz aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać ją piękną, różnorodną i żywą - opisuje.
Na liście osiągnięć jest także pierwszy sklep z dziczyzną oraz przetworami z jagód i grzybów, który otworzyły Lasy Państwowe (nadzoruje go MŚ). Resort podkreśla, że idąc dalej tym tropem, na polskie stoły będą częściej trafiać produkty wolne od GMO z polskich pól i lasów.
Jako cel, Szyszko stawia sobie poprawę jakości powietrza. Ograniczenie emisji powodowanej przez bardzo małe, lokalne kotłownie. -
Od lipca w sprzedaży będą dostępne tylko piece spełniające najwyższe wymagania ekologiczne - zapowiada minister. I dodaje, że ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 2020 roku, na czystsze powietrze, zostanie wydanych 10 miliardów złotych.
Źródło: www.mos.gov.pl