Wielki Dzień Pszczół jest obchodzony w Polsce 8 sierpnia od 2013 roku. To inicjatywa podjęta w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem jest promocja pszczół ze względu na ich strategiczne znaczenie dla przyrody.
- Pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt – przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Według Najwyższej Izby Kontroli, pszczoły zarabiają dla polskiego rolnictwa od 4,1 do 4,7 miliarda złotych rocznie.
Zakład Pszczelnictwa w Puławach podaje, że liczba rodzin pszczelich w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 96401. W naszym regionie mieszka 4090 pszczelarzy, najwięcej z nich – 1123 - utrzymuje od 21 do 50 rodzin pszczelich, prawie tylu - 1049 – ma w pasiekach od 11 do 20 uli, a dwóch – powyżej 300.
Całkowita produkcja miodu w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 935,7 ton i różni się w zależności od pasieki. W pasiekach amatorskich jedna rodzina pszczela produkuje w sezonie 12,8 kg miodu, a w zawodowych - 23,8 kg.
Pszczoły produkują więcej cennych produktów niż miód: wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli. W ostatnich latach populacja pszczół miodnych rośnie, ale nadal potrzebują ochrony i każdy może mieć w tym udział.
Najprostsze sposoby ochrony pszczół to:
- goszczenie pszczół w swoim ogrodzie;
- dbanie o środowisko naturalne;
- zakładanie kwietnych łąk;
- sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia;
- niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje;
- ustawianie dla pszczół (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek
