Chodzi o obowiązek legalizacji ręcznych ujęć wody, tzw. abisynek, o którym pisaliśmy w TYM ARTYKULE.
- Przede wszystkim nie jest karane posiadanie studni. Właściciel takiego urządzenia wodnego musi natomiast uzyskać zgodę wodnoprawną, gdy pobór wody przekracza 5 m sześciennych na dobę średniorocznie – zaznacza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
To prawo przysługuje właścicielowi gruntu i służy wyłącznie zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego. Co w przypadku kiedy na konkretnej działce ROD użytkownik wykonał studnię do pobierania wody na swoje potrzeby?
- Niezależnie od tego czy to poszczególny działkowiec, czy też stowarzyszenie ogrodowe zarządzające danym ROD, żaden z tych podmiotów nie może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, bo nie jest właścicielem gruntu, któremu przysługuje wyłączne prawo do zwykłego korzystania z wód. Zatem każdy nie właściciel, który wykonał urządzenie do poboru wód podziemnych bez wymaganego pozwolenia albo zgłoszenia oraz z takiego urządzenia (studni) korzysta, czyni to z naruszeniem przepisów.
W jaki sposób posiadacz działki ROD może zalegalizować studnię, skoro nie ma prawa własności działki?
- Za pośrednictwem zarządu swojego stowarzyszenia zarządzającego ROD – odpowiadają Wody Polskie. - Jeżeli zarząd ROD ma wiedzę, że są pobierane wody podziemne, ma obowiązek wystąpienia o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, a następnie zainstalowania liczników na pompach i innych urządzeniach służących do czerpania wód oraz obowiązek ponoszenia opłaty. Wynosi ona 0,05 zł za 1000 litrów (jeden metr sześcienny).
