https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Absurdalny przepis! Niepełnosprawny nie otrzyma karty parkingowej, bo... nie ma stałego zameldowania

Dariusz Nawrocki
- W lipcu zaparkuję na kopercie, przesiądę się na wózek inwalidzki, a policjant lub strażnik miejski będzie miał prawo wlepić mi 2 tysiące złotych mandatu. I wszystko przez to, że nie mam stałego zameldowania. To absurd - przekonuje Andrzej Buczek.
- W lipcu zaparkuję na kopercie, przesiądę się na wózek inwalidzki, a policjant lub strażnik miejski będzie miał prawo wlepić mi 2 tysiące złotych mandatu. I wszystko przez to, że nie mam stałego zameldowania. To absurd - przekonuje Andrzej Buczek. Archiwum
Andrzej Buczek z Gniewkowa jest niepełnosprawny. Może prowadzić samochody. Karty parkingowej nie otrzyma, gdyż... nie ma stałego zameldowania.

Z naszą redakcją skontaktował się Andrzej Buczek. Jest osobą niepełnosprawną. Ma samochód przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Jego stara karta parkingowa pod koniec czerwca straci ważność. Wystąpił do starostwa o kartę parkingową.

Nie rozumiem tego

- Dowiedziałem się, że jej nie otrzymam, gdyż nie mam stałego zameldowania. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego ma to mieć jakikolwiek związek z tym, gdzie ja mogę parkować swój samochód - wyznaje pan Andrzej. Czeka na oficjalną odpowiedź od powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie negatywna.

- W lipcu zaparkuję na kopercie, przesiądę się na wózek inwalidzki, a policjant lub strażnik miejski będzie miał prawo wlepić mi 2 tysiące złotych mandatu. I wszystko przez to, że nie mam stałego zameldowania. To absurd - przekonuje. I trudno się z tym nie zgodzić.

Rozporządzenie ministra

O wyjaśnienia poprosiliśmy Marlenę Gronowską, rzecznika prasowego inowrocławskiego starostwa. Tłumaczy nam, że wymóg posiadania zameldowania wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych, w którym określono kompetencje przewodniczących powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Wniosek o wydanie karty parkingowej składa się bowiem do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki.

Więcej wiadomości z Inowrocławia na www.pomorska.pl/inowroclaw.

- Niestety w rozporządzeniu nie określono wyjątków od tej reguły, tak jak to zrobiono w innych przepisach w podobnych sprawach, stąd zespoły do spraw orzekania nie mają podstaw prawnych, by wydawać karty parkingowe osobom bez stałego zameldowania - tłumaczy Marlena Gronowska.

Będzie interpelacja

Wszystko wskazuje więc na to, że dopóki przepis ten nie zostanie zmieniony, a pan Andrzej Buczek nie będzie miał stałego zameldowania, karty parkingowej nie otrzyma.

Sprawą postanowiliśmy zainteresować posła Krzysztofa Brejzę. - To jest bez wątpienia absurd administracyjny, który utrudnia temu człowiekowi życie - komentuje poseł. Obiecał, ze zainteresuje się tym tematem. Bliżej przyjrzy się temu rozporządzeniu i zaproponuje jakąś zmianę. W najbliższych dniach wystąpi również ze stosowną interpelacją.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

kartę zgodnie z przepisami wydaje się na czas określony, maksymalnie na 5 lat. a co jeśli w tym czasie ktoś utraci stałe zameldowanie? będą siłą kartę niepełnosprawnemu odbierać?

G
Gość
ten przepis o miejscu stałego pobytu jest dla organu, żeby ustalił swoją właściwość miejscową, a dla obywatela ewentualnie po to, żeby wiedział, gdzie złożyć wniosek.

krew człowieka zalewa, jak czyta takie rzeczy. ci opłacani z pieniędzy obywateli urzędnicy zapominają albo częściej nie wiedzą po co są w tych urzędach utrzymywanych przez obywateli. są dla ludzi! tak samo jak przepisy! proszę więc wydać kartę jeśli na podstawie podanego przez pana andrzeja adresu we wniosku są państwo w sprawie właściwi. i trzeba go też serdecznie przeprosić i prosić o wybaczenie.

szoķ! niewiele się w tym państwie zmieniło na lepsze. dalej niektórym się wydaje, że człowiek jest dla urzędnika i przepisu.
G
Gość
ten przepis o miejscu stałego pobytu jest dla organu, żeby ustalił swoją właściwość miejscową, a dla obywatela ewentualnie po to, żeby wiedział, gdzie złożyć wniosek.

krew człowieka zalewa, jak czyta takie rzeczy. ci opłacani z pieniędzy obywateli urzędnicy zapominają albo częściej nie wiedzą po co są w tych urzędach utrzymywanych przez obywateli. są dla ludzi! tak samo jak przepisy! proszę więc wydać kartę jeśli na podstawie podanego przez pana andrzeja adresu we wniosku są państwo w sprawie właściwi. i trzeba go też serdecznie przeprosić i prosić o wybaczenie.

szoķ! niewiele się w tym państwie zmieniło na lepsze. dalej niektórym się wydaje, że człowiek jest dla urzędnika i przepisu.
G
Gość

przepis może i jest nie najszczęśliwszy, ale to nie on jest tu winien.

G
Gość

czas, żeby zainteresowali się sprawą radni powiatowi i się wykazali. bo, jeszcze raz pokreślę, nie rozumiem zupełnie, dlaczego, jeśli pan andrzej spełnia wymogi czyli jest osobą niepełnosprawną, złożył wypełniony wniosek, załączył zdjęcie, uiścił opłatę i przedstawił do wglądu oryginał orzeczenia o niepełnosprawności ktoś w powiatowym zespole nie chce wydać mu karty. to karygodne!!! może prokurator by pomógł?

G
Gość

moim skromnym zdaniem ktoś czegoś nie ogarnia w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. spróbuję wyjaśnić na podstawie obowiązujących przepisów, że nie jest wymagane od osoby ubiegającej się o kartę okazania stałego meldunku.

więc od początku:

zgodnie z art. 8 ust. 3a. ustawy z dnia 8 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym, kartę parkingową wydaje się:
1)  osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
2)  osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
3)  placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
4. Kartę parkingową osobie, o której mowa w ust. 3a pkt 1 i 2, wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności:
1)  orzeczenia o niepełnosprawności,
2)  orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
3)  orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień
-      wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

jak już z powyższego wynika, kartę parkingową wydaje osobie niepełnosprawnej przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, który wcześniej wydał już orzeczenie o niepełnosprawności.

przejdźmy teraz do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej, które reguluje tryb wydawania kart parkingowych.

otóż zgodnie z § 2 ust. 1 rozporzadzenia kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej.
wniosek ten - stosownie do postanowień ust. 2 - składa się do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, zwanego dalej "przewodniczącym zespołu", właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

otóż to miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych ma na celu tylko ustalenie właściwości miejscowej organu wydającego kartę. a sprawdźmy jeszcze czym jest miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych. otóż zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. i jeszcze raz podkreślam, że w świetle ustawy o ewidencji ludności czym innym jest miejsce stałego pobytu, a czym innym wtórna czynność zameldowania.

we wzorze wniosku określonym wskazanym rozporządzeniem należy podać - uwaga! - adres zamieszkania tj. miejscowość z kodem pocztowym oraz ulicę z numerem domu i lokalu. nie podaje się miejsca zameldowania, a miejsce zamieszkania (to 2 różne rzeczy), przy czym należy to tylko oświadczyć we wniosku wspisując odpowiednie informacje i nie trzeba tego udowadniać, bowiem do wniosku należy jeszcze tylko dołączyć fotografię oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej.

składając wniosek, przedstawia się do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.). i na tym koniec! nie ma konieczności okazywania innych dokumentów czyli np. zaświadczeń potwierdzających zameldowanie na pobyt stały.

dodatkowo we wniosku wpisując nazwę organu, do którego składa się wniosek wpisuje się - zgodnie z zawartym pouczeniem we wniosku - przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (podkreślam - miejsce zamieszkania a nie zameldowania) osoby niepełnosprawnej.

nie rozumiem więc, dlaczego i na jakiej podstawie ktokolwiek odpowiedzialny za wydanie karty parkingowej żąda okazania potwierdzenia zameldowania. czy w powiatowym zespole podejrzewają każdego obywatela o wpisywanie do wniosku nieprawdziwych danych o miejscu - podkreślam - zamieszkania? ktoś tu narusza czyjeś prawa i nie jest temu winien wcale żaden przepis. ktoś nie widzi człowieka i robi mu całkowicie niepotrzebnie pod górkę, zasłaniając się nieudolnie jakimś stałym meldunkiem. nie pojmuję!!! panie starosto, proszę interweniować i wydać panu andrzejowi kartę! tak się nie godzi traktować osób niepełnosprawnych!!!
 

 

 

G
Gość

ok

R
Rox

Możę nasz zaje****ty burmistrz pomoże obywatelowi swojej gminy ?

:)

 Niezły show dla gazet i w szczególności REN - ia będzie mogła wychwalać pod niebiosa wspaniałość naszego furera....:)

J
Joanna
A co z osobami, które gdzie indziej mieszkają a gdzie indziej są zameldowane. Np mieszkają u rodziny, która się nimi opiekuje lub pracują poza miejscem zameldowania np w  zakładach pracy chronionej. One muszą po złożenie wniosku i odbiór karty odbyć podróż do miejsca zameldowania.
 A jak mieszkają np w Przemyślu a zameldowani są w Szczecinie ???? "Fajne" przepisy.!!! Wprowadzono to rozporządzeniem Ministra  Pracy i Polityki Społecznej(??? -taka nazwa ministerstwa - kuriozum) i myślicie, że to ich obchodzi . Skąd!!!  Wysłałam e-maila w tej sprawie do tego ministerstwa ponad miesiąc temu i 0 odpowiedzi . Do RPO ponad 4 miesiące temu i też nic. Wszyscy maja niepełnosprawnych w " głębokim poważaniu" Nawet podałam kilka sposobów naprawienia tego bubla. Np. pośrednictwo urzędów jak to ma miejsce w przypadku dowodów osobistych ( wymaga oddzielnego rozporządzenia) lub też najprostszy- zmiana w rozporządzeniu istniejącym przez wskazanie takich unormowań w tym zakresie jak są w ustawie dotyczących uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności i legitymacji. Nawet mogłabym tym" zapracowanym" urzędnikom przedstawić projekt takiej zmiany w jednym zdaniu "załatwiającej" ten problem, żeby nie musieli przeprowadzać osobiście ciężkiej i absorbującej czas i potencjał intelektualny pracy myślowej. Ale nikt się do mnie nie odezwał wiec nie będę pisała na Berdyczów. 
Taka dygresja - niepełnosprawny nie musi być trudnosprawnym ( neologizm) umysłowo i nie wykształconym obywatelem , Nie chce pomocy na siłę ale pragnie żeby nie utrudniano mu życia. Pomyślcie o tym biurokraci ! Ja tez byłam osobą sprawną fizycznie.
 

 

G
Gość
Czy z Pana posła się nie śmieją bo to ma taki podtekst jaki był w Inie
K
Kate Walker
Chory system. Gość na wózku i nie chcą mu dać karty, a u mnie mieszka dwóch sąsiadów zupełnie sprawnych i oboje mają karty i parkują na kopertach. Mało tego, jeden z nich ma syna (zdrowy jak rydz, około 30 lat) i on również ma kartę. Chore!
k
korek

Też sprawdziłem z ciekawości wzór wnioski na stronie starostwa inowrocławskiego. Tam jest miejsce ZAMIESZKANIA, nie zameldowania...

b
baba jaga

Przecież pan POseł sam chyba głosował za takim a nie innym prawem.Nie mógł od razu zgłosić poprawki do ustawy?Mógł ale po co.Teraz będzie się mógł wykazać składając interpelację.No i jaki on dobry!!! 

m
maras

TeN KRAJ JEST PEŁEN ABSURDÓW URZĘNICZYCH WIĘC nasz poseł -prawnik ma okazję się wykazac -do roboty panie poseł ,a nie dyskusja o tabletce

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska