Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy badają przeszłość grodziska "Burchat", datowanego jest na XII-XIII wiek i uznawanego za kolebkę miejscowości Gostycyn

Janina Waszczuk
Jeszcze przez ponad tydzień będzie można spotkać archeologów i pracowników, którzy odkrywają  przeszłość
Jeszcze przez ponad tydzień będzie można spotkać archeologów i pracowników, którzy odkrywają przeszłość nadesłane
Odkrywaniem przeszłości zajmują się archeolodzy z Bydgoszczy. Chętnie opowiedzą o swojej pracy i historii grodziska w centrum miejscowości.

Między innymi członkowie stowarzyszenia "Buko" zabiegali o rozpoczęcie badań archeologicznych grodziska Burchat w Gostycynie i im szczególnie zależy na tym, aby najmłodsi i młodzież poznali początki osadnictwa w tych stronach. - Po wcześniejszym umówieniu się archeolog przedstawi historię grodziska - mówi Wojciech Weyna ze stowarzyszenia "Buko". - Zapraszamy, warto. Robert Grochowski opowie i przedstawi efekty prac wykopaliskowych. Odkryto już ceramikę i inne ciekawostki. Okazuje się, że nawet mieszkańcy nie do końca wiedzą, że było tu grodzisko. A warto znać swoją historię i skąd pochodzimy.

Grodzisko datowane jest na XII -XIII wiek i jest uznawane za kolebkę miejscowości Gostycyn. Znajduje się w centrum wsi i aż wstyd przyznać, ale ostatni raz było bardzo ogólnie badane w roku 1968 r. przez Gerarda Wilke. Był wówczas zrobiony jeden wykop archeologiczny.

Przeczytaj również: "Mały Biskupin", czyli rekonstrukcja średniowiecznego dworu obronnego w Mrówkach

Dzięki staraniu członków stowarzyszenia "Buko", a także właściciela gruntu Tomasza Gryndy i wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu oraz zespołu archeologów i konserwatorów zabytków z bydgoskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków możliwe jest przeprowadzenie pierwszego etapu badań grodziska. - Założyliśmy już dwa wykopy archeologiczne, w ramach których poszukujemy lokalizacji osady tzw. podgrodzia, czyli początków osadnictwa w Gostycynie oraz struktury umocnień samego Burchatu. Chcemy sprawdzić, jak była umiejscowiona fosa, sprawdzić jej wymiary i głębokość - dodaje Weyna.

Prace trwają już przeszło z tydzień i widać efekty. - Jeśli jesteście zainteresowani odkryciami i prowadzonymi badaniami, to zapraszamy na Burchat w godzinach od 9 do 15 - zachęcają odkrywcy historii.

Po zakończeniu prac powstanie dokumentacja. Będą ustawione tablice informacyjne z fotografiami z odkryć archeologicznych i informacjami.

Jeśli jesteście zainteresowani wizytą i spotkaniem z archeologami, trzeba dzwonić pod nr tel. 602 617 479, 664 778 810 lub [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska