Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy wrócili na Podzamcze

Małgorzata Osip
Marta Woźniak i Iwona Kamińska energicznie wymachują łopatami: - My po prostu lubimy tę pracę
Marta Woźniak i Iwona Kamińska energicznie wymachują łopatami: - My po prostu lubimy tę pracę Małgorzata Osip
- Interesuje nas średniowiecze, więc uznałyśmy, że warto wziąć udział w pracach - zgodnie mówią Marta Woźniak oraz Iwona Kamińska. Obie studiują archeologię na UMK.

Archeolodzy "pod lupę" wzięli Przedzamcze.

- W zeszłym roku prace skupione były na Zamku Górnym. Sprawdzaliśmy m.in. stan zachowania murów. Teraz badania dotyczą terenu Przedzamcza. Prowadzimy wykopy sondażowe. Chcemy dowiedzieć się czy miejsca te były użytkowane wcześniej, w pradziejach. Ponadto szukamy śladów po murach obronnych, budynkach gospodarczych - informuje Maciej Majewski, doktorant UMK, zastępca kierownika badań.

Badacze posiadają pochodzące z czasów nowożytnych informacje na temat obiektów, które się tutaj znajdowały, jednak nie wiadomo, w których miejscach one stały.

Znamy kilka rekonstrukcji Góry Zamkowej, jednak nie ma pewności czy są one prawdziwe. - Nasze badania mają wyjaśnić jak to wszystko wyglądało w rzeczywistości - mówi Maciej Majewski.

Wąbrzeźno: Na Górze Zamkowej prowadzone są wykopaliska

Archeolodzy przyznają, że Góra Zamkowa jest dla nich ciekawym miejscem do badań. - Zamek, który się tutaj znajdował, jest jednym z nieznanych Zamków Chełmińskich, dlatego też jest on tak interesujący. Kamienie, które później pozyskiwano z rozbiórki tego terenu posłużyły do budowy Kościoła św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza - opowiada Majewski.

Badacze oprócz wykopów, prowadzą także odwierty. Przy nich pracuje wąbrze-źnianka, Aleksandra Oskwarek, także studentka archeologii. - Odwierty mają nam pokazać w jaki sposób układają się warstwy ziemi, dzięki czemu uzyskamy wiele cennych informacji - wyjaśnia Aleksandra.

Młodzi archeolodzy w swojej pracy wykorzystują m.in. łopaty i kilofy. - Nie da się ukryć, że jest to praca ciężka fizycznie. Jednakże dzięki temu, że wykonujemy ją ręcznie, łatwiej jest nam coś zauważyć - przekonuje Maciej Majewski.

Wykopaliska będą trwały do 22 lipca. Po ich zakończeniu powstanie raport z badań.

O tym, co dalej będzie się działo w tym miejscu oraz czy wykopaliska będą prowadzone w przyszłości zdecyduje Urząd Miejski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska