Będzie drugi nabór wniosków na mieszkania przy ul. Celulozowej we Włocławku?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Przy ul. Celulozowej trwa budowa czterech bloków. Inwestycja dostała 58 mln zł dofinansowania z BGK
Przy ul. Celulozowej trwa budowa czterech bloków. Inwestycja dostała 58 mln zł dofinansowania z BGK Wojciech Alabrudziński
Przy ul. Celulozowej we Włocławku powstają mieszania na wynajem. Wnioski, które złożyło ponad 700 osób, zdążyła już ocenić specjalna komisja. Wszystko wskazuje na to, że będzie jednak drugi nabór wniosków. Jest to związane ze zmianą przepisów i dotacją w wysokości 58 milionów złotych, którą z BGK otrzymała spółka Miejskie Budownictwo Mieszkaniowe.

Zobacz wideo: Kolejne luzowanie obostrzeń. Zobacz, co się zmieni!

Ponad 700 osób złożyło wnioski na mieszkanie przy ul. Celulozowej we Włocławku

Przy ul. Celulozowej we Włocławku trwa budowa czterech bloków, w których znajdzie się 288 mieszkań. Nabór wniosków na wynajęcie mieszkania zakończył się w maju ubiegłego roku, wpłynęło aż 760 zgłoszeń. Do tej pory nie ogłoszono listy osób zakwalifikowanych do wynajmu. Wszystko wskazuje na to, że lokale będą przydzielane na innych zasadach, niż planowano na początku. Temat wywołał ożywioną dyskusję 25 maja na sesji Rady Miasta. Odniósł się do niego między innymi radny Józef Mazierski, członek komisji weryfikującej wnioski o przydział mieszkań, która dwa tygodnie temu zakończyła weryfikację.

- Dowiaduję się w mediach, że wnioski, które mieszkańcy złożyli, zostaną anulowane, czy nie będą wzięte pod uwagę, że będzie drugi nabór wniosków. Wiem, że łączy się to ze zmianą przepisów, ale mam żal, że my - jako członkowie komisji - z mediów dowiadujemy się, że będą nowe wnioski. Mieszkańcy, którzy wiedzieli, że jestem w komisji, zasypali mnie mnóstwem telefonów. Sądziłem, że pójdzie szersze wyjaśnienie np. od pana prezydenta, bo samo stwierdzenie, że będzie drugi nabór nie daje mieszkańcom żadnej informacji. Mieszkańcy nie wiedzą co z tamtymi wnioskami. Rozpatrzyliśmy je pozytywnie. Siedziałem prawie pół roku nad tymi wnioskami i co?

- pytał na wtorkowej sesji (25 maja) radny Józef Mazierski.

Zmiany w przydziale mieszkań na wynajem

O tym, że w kwestii mieszkań przy ul. Celulozowej we Włocławku panuje ogromny chaos mówił także radny Krzysztof Kowalski.
- Mieszkańcy nie wiedzą czy to będą mieszkania komunalne, socjalne, a może na wynajem. Mam wrażenie, że Państwo sami do końca nie wiecie... Prosiłbym o wyjaśnienie, jak ma to wyglądać. Czy rzeczywiście mieszkańcy będą musieli składać dodatkowe wnioski? - pytał radny Krzysztof Kowalski.

Do sprawy mieszkań przy ul. Celulozowej odniósł się prezydent Włocławka Marek Wojtkowski oraz dwójka jego zastępców: Krzysztof Kukucki i Domicela Kopaczewska.

- System przydziału mieszkań na wynajem długoterminowy zmienił się. Państwo wiedzą doskonale, że zmieniły się przepisy prawa i my musieliśmy być z nimi zgodni, ale chcę zapewnić, że wszyscy zainteresowani taką informację otrzymają

– zaznaczył prezydent Marek Wojtkowski.

Najważniejsze informacje dotyczące zmian w sprawie budowy mieszkań na wynajem i naboru wniosków przedstawiła Domicela Kopaczewska. Przypomniała że w 2019 roku rada miasta, w oparciu o ustawę o mieszkaniach na wynajem, przyjęła stosowną uchwałę i kryteria naboru. Zgodnie z ustawą mieszkania na wynajem miały znajdować się poza zasobem miasta. Nabór wniosków na mieszkania przy ul. Celulozowej rozpoczęto w oparciu o te kryteria.

- Jednym z najważniejszych było kryterium dochodowe określone górną granicą, nie było dolnej kwoty. W związku z tym były wnioski, gdzie dochód na jedną osobę był ponad 4 tysiące zł, ale były również takie, w których wynosił ponad tysiąc złotych – mówiła na sesji Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka.

Włocławek dostał 58 milionów złotych dofinansowania na budowę mieszkań na wynajem

W grudniu 2020 roku zmieniły się przepisy - przyjęto ustawę, która dawała możliwość uzyskania dofinansowania do mieszkań na wynajem (80 procent wartości inwestycji). Warunkiem koniecznym jest to, że mieszkania będą w zasobie gminy, czyli będą mieszkaniami na wynajem na czas nieoznaczony. Spółka MBM z Włocławka w maju bieżącego roku uzyskała 58 mln zł takiego dofinansowania z BGK.

Domicela Kopaczewska przypomniała, że na jednej z poprzednich sesji w 2021 roku, Rada Miasta przyjęła wieloletni program gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy, w którym mieszkania na ul. Celulozowej zostały zaproponowane jako mieszkania zasobu gminy. Na tej samej sesji radni przyjęli także zasady naboru na mieszkania na najem socjalny (kryterium dochodowe wynosi 100 proc. najniższej emerytury) i najem na czas nieoznaczony (250 proc. najniższej emerytury w przeliczeniu na osobę).

Mieszkańcy Włocławka otrzymają indywidualne informacje po podpisaniu umowy na dofinansowanie

- W związku z tym większość wniosków, które zostały złożone na ul. Celulozową to są wnioski spełniające kryteria na najem socjalny. Znacznie mniej jest wniosków, które mogą być rozpatrywane jako wnioski na najem na czas nieoznaczony. Te uchwały weszły w życie. Minęło 30 dni od ich podjęcia i one są obowiązujące. Do każdej osoby, która złożyła wniosek na ul. Celulozową jest przygotowane indywidualne pismo, które określa jakie dochody spełniały te osoby i na jaki najem mogą uzupełniać wnioski –

mówiła Domicela Kopaczewska.

Wspomniane wnioski nie zostały jeszcze wysłane do mieszkańców, którzy ubiegali się o mieszkanie na ul. Celulozowej. Miasto czeka do 7 czerwca, ponieważ tego dnia Bank Gospodarstwa Krajowego ma czas na podpisanie umowy z MBM.

- Gdy umowa na dotację zostanie podpisana, wtedy Państwo uzupełnią zasady wynajmu mieszkań na czas nieoznaczony. Zaproponujemy podniesie górnej granicy kwoty jeśli chodzi o dochód na jedną osobę i określimy zasady naborów wniosków w przypadku nowo wybudowanych mieszkań. Ta informacja natychmiast zostanie przekazana każdemu zainteresowanemu –

poinformowała radnych Domicela Kopaczewska.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie