Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buldożery rozjadą śpiące jeże? Mieszkańcy bydgoskiego Okola alarmują

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Mieszkańcy Okola alarmują, że przy Czarnej Drodze są legowiska jeży.
Mieszkańcy Okola alarmują, że przy Czarnej Drodze są legowiska jeży. Andrzej Kuziomski
Mieszkańcy bydgoskiego Okola zaniepokojeni - tam, gdzie od zawsze są legowiska jeży, zaczyna się duża inwestycja mieszkaniowa. Trzeba uratować te zwierzaki - nie mają wątpliwości.

Zobacz wideo: Jak w czasie pandemii działa Schronisko dla zwierząt w Bydgoszczy?

- Zwracam się z prośbą o pomoc. Na terenie po byłej Zieleni Miejskiej w Bydgoszczy przy ulicy Czarna Droga firma deweloperska CDI będzie budowała bloki. Dzisiaj już przyjechały pierwsze kontenery - pisze pani Iwona z Okola.

- Ten teren od zawsze zamieszkują jeże. Tak jeże, które są pod ścisłą ochroną i wymagają ochrony czynnej! My mieszkańcy bloku przy ulicy Czarna Droga 9 jesteśmy zaniepokojeni co stanie się z tymi ssakami?

Bydgoszczanka dodaje, że jeże śpią i przebywają na tym terenie. - Prosimy o zawiadomienie osób decyzyjnych o tym fakcie i przeprowadzeniu jeży w inne miejsce, gdzie mogłyby spokojnie żyć i nie zostać rozjechane buldożerami.

To Cię może też zainteresować

Mieszkańcy nie czekali i sami powiadomili już inwestora - firmę CDI Konsultanci Budowlani, Urząd Miasta Bydgoszczy, osiedlową rade z Okola i Radę Miasta Bydgoszczy. Jeże do 2014 roku były w naszym kraju pod całkowitą ochroną, obecnie objęte są częściową ochroną gatunkową. Zwykle żyją około siedmiu lat, jednak w miastach, na skutek działalności człowieka, rzadko udaje im się przeżyć dłużej niż dwa lata.

Bezpieczeństwo jeży to obowiązek inwestora

Zapytaliśmy RDOŚ czy i jak można rozwiązać problem jeży na budowie na Okolu.

- Obowiązek ewentualnego odłowienia i przeniesienia gatunków chronionych objętych ochroną leży po stronie inwestora, który powinien wystąpić o uzyskanie stosownego zezwolenia dla wybranych zakazów. Jednocześnie informuję, że przed tut. Organem nie prowadzono postępowania derogacyjnego dla jeży w związku z realizacją inwestycji przy ul. Czarna Droga w Bydgoszczy - informuje Szymon Kosmalski, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, wyjaśnia że obecne na terenie kraju dwa gatunki jeży, tj. jeż wschodni Erinaceus roumanicus i jeż zachodni (jeż europejski) Erinaceus europaeus, są gatunkami objętymi ochroną częściową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. W stosunku do dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną obowiązują zakazy określone przez art. 52 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, względem których można uzyskać odstępstwo (derogację) w zakresie i na zasadach określonych przez art. 56 ustawy o ochronie przyrody.

- Skontaktowaliśmy się dziś z CDI i poinformowaliśmy o przepisach dot. jeży, a także możliwościach ich ochrony. Niezależnie wystąpimy do CDI z pismem informacyjnym - zapewnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Buldożery rozjadą śpiące jeże? Mieszkańcy bydgoskiego Okola alarmują - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska