Zobacz wideo: Jak w czasie pandemii działa Schronisko dla zwierząt w Bydgoszczy?
- Zwracam się z prośbą o pomoc. Na terenie po byłej Zieleni Miejskiej w Bydgoszczy przy ulicy Czarna Droga firma deweloperska CDI będzie budowała bloki. Dzisiaj już przyjechały pierwsze kontenery - pisze pani Iwona z Okola.
- Ten teren od zawsze zamieszkują jeże. Tak jeże, które są pod ścisłą ochroną i wymagają ochrony czynnej! My mieszkańcy bloku przy ulicy Czarna Droga 9 jesteśmy zaniepokojeni co stanie się z tymi ssakami?
Bydgoszczanka dodaje, że jeże śpią i przebywają na tym terenie. - Prosimy o zawiadomienie osób decyzyjnych o tym fakcie i przeprowadzeniu jeży w inne miejsce, gdzie mogłyby spokojnie żyć i nie zostać rozjechane buldożerami.
To Cię może też zainteresować
Mieszkańcy nie czekali i sami powiadomili już inwestora - firmę CDI Konsultanci Budowlani, Urząd Miasta Bydgoszczy, osiedlową rade z Okola i Radę Miasta Bydgoszczy. Jeże do 2014 roku były w naszym kraju pod całkowitą ochroną, obecnie objęte są częściową ochroną gatunkową. Zwykle żyją około siedmiu lat, jednak w miastach, na skutek działalności człowieka, rzadko udaje im się przeżyć dłużej niż dwa lata.
Bezpieczeństwo jeży to obowiązek inwestora
Zapytaliśmy RDOŚ czy i jak można rozwiązać problem jeży na budowie na Okolu.
- Obowiązek ewentualnego odłowienia i przeniesienia gatunków chronionych objętych ochroną leży po stronie inwestora, który powinien wystąpić o uzyskanie stosownego zezwolenia dla wybranych zakazów. Jednocześnie informuję, że przed tut. Organem nie prowadzono postępowania derogacyjnego dla jeży w związku z realizacją inwestycji przy ul. Czarna Droga w Bydgoszczy - informuje Szymon Kosmalski, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, wyjaśnia że obecne na terenie kraju dwa gatunki jeży, tj. jeż wschodni Erinaceus roumanicus i jeż zachodni (jeż europejski) Erinaceus europaeus, są gatunkami objętymi ochroną częściową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. W stosunku do dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną obowiązują zakazy określone przez art. 52 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, względem których można uzyskać odstępstwo (derogację) w zakresie i na zasadach określonych przez art. 56 ustawy o ochronie przyrody.
- Skontaktowaliśmy się dziś z CDI i poinformowaliśmy o przepisach dot. jeży, a także możliwościach ich ochrony. Niezależnie wystąpimy do CDI z pismem informacyjnym - zapewnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.
