Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz będzie miała nową ciepłownię. Wmurowano kamień węgielny pod bloki gazowe na Jachcicach

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Wmurowano kamień węgielny pod budowę ciepłowni gazowej w EC I w Bydgoszczy. Inwestycja spółki PGE Energia Ciepła
Wmurowano kamień węgielny pod budowę ciepłowni gazowej w EC I w Bydgoszczy. Inwestycja spółki PGE Energia Ciepła Tomasz Czachorowski
Nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy. Jej zadaniem będzie produkcja ciepła na potrzeby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony rokiem Andrzeja Szwalbego

od 16 lat

- Nowe źródło zastąpi całkowicie trzy węglowe kotły, które dzisiaj są eksploatowane w EC I. Będzie zasilane gazem ziemnym, czyli paliwem, dzięki któremu stan powietrza w Bydgoszczy będzie lepszy, nie będziemy emitowali dwutlenku siarki, a emisja dwutlenku węgla spadnie o połowę - mówił Przemysła Kołodziejak, prezes zarząddu PGE Energia Ciepła.

Kamień węgielny pod budowę nowej ciepłowni, która zastąpi instalację na Jachcicach, przy ulicy Żeglarskiej wmurowano w betonową kasetę nietypowo, bo w miejscu odległych o kilka kilometrów. Uroczystość miała miejsce w sali konferencyjnej spółki PGE Energia Ciepła przy ulicy Energetycznej 1, na bydgoskich Kapuściskach. Organizatorzy tłumaczyli wybór miejsca zimną aurą.

To Cię może też zainteresować

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego uczestniczyli parlamentarzyści Ewa Kozanecka, Tomasz Latos, Piotr Król, obecny był również bp. Krzysztof Włodarczyk, ks. Damian Pawlikowski, sekretarz biskupa, ks. prałat Józef Kubalewski, proboszcz parafii św. Polskich Braci Męczenników, Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy, Lech Zagłoba-Zygler, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, Elżbieta Rusielewicz, radna Miasta Bydgoszczy oraz Robert Langowski, radny Bydgoszczy. Zgodnie z tradycją wmurowana kaseta mieści również wydania gazet, trafiły tam Express Bydgoski i Gazeta Pomorska z 16 stycznia 2023 roku.

Gaz bardziej wydajny

- Inwestycja w Elektrociepłowni Bydgoszcz I wpisuje się w realizację celu Grupy PGE, który zakłada 70 procent udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do roku 2030 - mówi Przemysław Kołodziejak.

- Priorytetem z perspektywy działalności naszej spółki jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz dbanie o jakość powietrza w poszczególnych lokalizacjach. PGE Energia Ciepła rozwija się, inwestując w nowe instalacje, spełniające obowiązujące i przyszłe normy środowiskowe. Budowa nowych jednostek wytwórczych zasilanych gazem ziemnym w Bydgoszczy, mająca na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko, to bardzo ważna inwestycja będąca kolejnym krokiem w transformacji ciepłownictwa w naszym kraju – dodał.

Urządzeniami wytwórczymi w Elektrociepłowni Bydgoszcz I, zlokalizowanej na bydgoskich Jachcicach są obecnie trzy węglowe kotły wodne, uruchamiane w okresie niskich temperatur oraz w czasie planowanego postoju całkowitego głównej jednostki wytwórczej przy ulicy Energetycznej.

Urządzenia, które zastąpią działającą obecnie instalację, zapewnią - jak zapewniają władze spółki - "wysoką sprawność przetwarzania energii paliwa w energię cieplną, przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności". W ramach inwestycji powstanie również infrastruktura zewnętrzna, w skład której prócz wymienionych kotłów wchodzić będą m.in. instalacja wody sieciowej wraz z pompownią, stacja przygotowania wody do instalacji wody sieciowej, a także układ dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu.

- Budowa niskoemisyjnego źródła i odejście od wykorzystywania węgla w Elektrociepłowni Bydgoszcz I w istotny sposób wpłyną na jakość powietrza i tak ważne obecnie bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. Aktualnie jesteśmy również w fazie realizacji prac związanych z budową kolejnych jednostek wytwórczych, w tym m.in. źródła kogeneracyjnego zasilanego paliwem gazowym na terenie drugiej naszej lokalizacji tj. Elektrociepłowni Bydgoszcz II przy ulicy Energetycznej - mówił Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

Wykonawcą inwestycji na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I jest Energotechnika - Energorozruch S.A. Zakończenie realizacji planowane jest w I połowie 2023 roku. Przedsięwzięcie pochłonie około 24 mln zł i w całości jest finansowane ze środków własnych PGE Energii Ciepła.

- Niewątpliwą zaletą obiektu, którego wykonaniem się zajmujemy, są jego rozmiary - mówi Witold Kaczmarek, prezes spółki Energotechnika-Energorozruch. - Kotły stanowią w istocie cylindry o przekroju około 3 m i wysokości kilkunastu metrów. Ciepłownia węglowa z kotłami zasilanymi zajęłaby halę długości kilkudziesięciu metrów i dużej wysokości. Zalety zasilania gazowego są oczywiste dla każdego, kto chociażby w przeszłości ogrzewał, np. swój dom węglem. To różnice w ekonomii, wydajności, a przede wszystkim w komforcie pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoszcz będzie miała nową ciepłownię. Wmurowano kamień węgielny pod bloki gazowe na Jachcicach - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska