Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Było pięknie, było rodzinnie" - seniorzy z Grudziądza podsumowują pierwszy semestr w Międzypokoleniowym Centrum Wiedzy

(PA)
Wideo
od 16 lat
- Zakres zajęć był szeroki. Jestem przewodnikiem PTTK to zwłaszcza historia mnie interesowała. Kocham moje miasto, jego ulice dlatego wykłady Mariusza Żebrowskiego przebijały wszystko. I nigdy w życiu bym nie poszła na oprowadzanie przed nim - przyznaje z uśmiechem Jolanta Szulc, jedna z 44. słuchaczek Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy w Grudziądzu. Właśnie podsumowano pierwszy semestr.

Seniorzy odebrali uroczyście dyplomy opatrzone grafikami z zajęć, w których uczestniczyli przez ostatnie miesiące. Uroczystość ich wręczenia odbyła się w teatrze. - Sam prowadziłem wielokrotnie wykłady, państwo byliście niesamowicie pilnymi studentami, zaangażowanymi w przebieg zajęć - podsumowuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza, który prowadził wykłady z ekonomii.

Jak podkreśla prezydent, pierwsza edycja była bardzo udana. - Widać, że takie inicjatywy są potrzebne. Chcemy, aby projekt rozwijał się. Chcemy wyjść z ofertą do dzieci i młodzieży - dodaje Maciej Glamowski. - Chcemy też, aby Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy miało komfortowe warunki do nauki, zajęć, warsztatów i jak już wspominaliśmy docelowo siedzibą będzie jeden poziom dawnego Domu Korzeniewskich na Rynku, którego modernizacja właśnie trwa.

Wykłady z medycyny, ekonomii ale także ćwiczyli manualne umiejętności

Zakres zajęć jaki seniorzy mieli obejmował różne obszary, m.in. medycynę, ekonomię, sztukę, historię, a także zajęcia ruchowe z tai chi.

- Niektórzy z nas mieli przysłowiowe "dwie lewe ręce", a pani Marianna (Gitner-Sawistowska - dop. red.) - plastyczka, potrafiła nauczyć nas różnych manualnych prac. Robiliśmy kartki na święta, witraże, a także aniołki które przekazaliśmy dla dzieci do szpitala w Grudziądzu - dodaje Jolanta Szulc. - Świetne były też zajęcia z tai chi, niestety instruktor rozchorował się i ich nie zrealizowaliśmy w całości. Gdybym mogła sobie czegoś życzyć na przyszłość... to więcej zajęć z historii sztuki.

W sumie pierwszy semestr MCW ukończyły 44 osoby. Indeksów wydano 51. Skąd taka różnica? - W trakcie trwania semestru po prostu niektórzy zrezygnowali czy to ze względu na stan zdrowia, czy też innych losowych przypadków - wyjaśnia Daria Boguszyńska, koordynatorka MCW. I podkreśla: - Dla nas największą radością jest to, że seniorzy zapisują się na kolejny semestr. To nas buduje i jest największą motywacją.

Już trwają zapisy na kolejny semestr Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy

Jak informował prezydent Grudziądza, w związku z szerokim zainteresowaniem MCW, liczba miejsc na kolejny semestr została podwojona. Zapisy już trwają w grudziądzkiej Marinie. Istnieje także możliwość dostarczenia dokumentów drogą elektroniczną na adres: [email protected]. Rekrutacja potrwa do 30 czerwca. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 697 701 048. Słuchaczem może zostać osoba, która ukończyła 60 lat, mieszka w Grudziądzu i nie jest czynna zawodowo.

Wśród proponowanych zajęć będą m.in. "Nasz cyfrowy świat", "Sztuka Cię szuka", "Piosenka dobra na wszystko", będą też zajęcia ruchowe, język angielski, "Muzyczne podróże ze sztuką w tle" i "Co szepczą mury?" Jedną ze zmian od nowego semestru będzie to, że słuchacze będą mogli zapisać na wybrane zajęcia, a nie na wszystkie jak to funkcjonowało obecnie. Oczywiście dla chętnych uczestnictwo w całej ofercie będzie jak najbardziej możliwe.

Na zakończenie uroczystości w teatrze, słuchacze wystawili dwie sztuki w reżyserii Krzysztofa Rotnickiego. Były też podziękowania m.in. dla prof. Aleksandra Gocha, który jest pełnomocnikiem prezydenta ds. szkolnictwa wyższego i od początku mocno zaangażowany w projekt MCW.

W Centrum Kultury Teatr podsumowano pierwszy semestr zajęć w Międzypokoleniowym Centrum Wiedzy. 44 seniorów odebrało okolicznościowe dyplomy

"Było pięknie, było rodzinnie" - seniorzy z Grudziądza podsu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska