Pod koniec minionego tygodnia (11 marca) maciory wyceniano w puntach skupu na terenie Kujawsko-Pomorskiego na 3,06 zł za kg. Średnio w regionie cena skupu za kg tuczników kl. 1 wyniosła 4,37 zł. Tuczniki kl. 2 kosztowały przeciętnie 4 złote za kg.
Czytaj także:**Berlin boi się polskiej kiełbasy - przez ASF. Nasz resort uspokaja Niemców**
Ceny skupu trzody chlewnej w Kujawsko-Pomorskiem (zł/kg):
![Ceny skupu świń w Kujawsko-Pomorskiem nadal niskie. Ale, drgnęły [11.03.18]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/83/d8/5aa663c30a0b6_p.jpg?1520853955)
Jak wskazuje w swoim opracowaniu Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w Polsce postępuje proces regionalizacji pogłowia trzody chlewnej. Pod koniec 2018 roku 66% pogłowia znajdowało się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach (wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i mazowieckie).
"Biorąc pod uwagę obszary występowania choroby ASF u dzików lub świń, to w czterech województwach (podlaskie, lubelskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie) znajdowało się łącznie 2,5 mln sztuk trzody, co stanowiło 21% tej populacji", czytamy.
Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas![/b]
Przypominamy, że z końcem lutego weszły w życie nowe przepisy dotyczące bioasekuracji. Dotyczą hodowców na terenie całego kraju.
Tutaj: **13 zasad bioasekuracji - reguły**
Źródła informacji: KPODR, IERiGŻ