Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba zwyrodnieniowa stawów: gdy chodzenie sprawia ból

oprac. (mp)
jak wiele innych chorób reumatycznych, ma charakter postępujący
jak wiele innych chorób reumatycznych, ma charakter postępujący sxc.hu
Zmiany zwyrodnieniowe stawów należą do najpowszechniejszych chorób dotykających współczesne społeczeństwo. Jak pokazują statystyki, w Polsce na tego typu dolegliwości cierpi ponad dwa miliony osób.

Uciążliwy ból trwający wiele godzin, trudności z chodzeniem i wykonywaniem najprostszych czynności. Ponadto zaburzenia snu, ogólne pogorszenie nastroju, często depresja - to objawy, które towarzyszą zaawansowanej chorobie stawów.

Tymczasem choroba zwyrodnieniowa stawów, jak wiele innych chorób reumatycznych, ma charakter postępujący. Zwykle rozwija się powoli, początkowo dając jedynie nieznaczne dolegliwości bólowe pod wpływem długotrwałego wysiłku fizycznego, ustępujące po odpoczynku. Z biegiem czasu dolegliwości jednak nasilają się, trwają coraz dłużej, a wywołują je coraz mniejsze obciążenia.

Choroba zwyrodnieniowa dotyczy w szczególności stawów najbardziej obciążanych codzienną aktywnością, stąd tak powszechne problemy z zespołami bólowymi kolan, bioder, stawów skokowych czy kręgosłupa i palców rąk. Do najczęstszych przyczyn niszczenia powierzchni tych stawów zalicza się: uwarunkowania genetyczne, wady postawy, zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne oraz co najważniejsze - notoryczne przeciążanie stawu.

Należy pamiętać, że przeciążanie to nie tylko obarczanie stawu zbyt dużą masą ciała (nadwaga i otyłość), ale również uprawianie niektórych dziedzin sportowych z niewłaściwym przygotowaniem. Co ciekawe, zapomina się o tym, że długotrwałe przebywanie w pozycjach statycznych czy tak powszechna w dzisiejszych czasach dominacja siedzącego trybu życia również przyczynia się do przyspieszonego niszczenia chrząstki stawowej niektórych stawów.

Interesującym przykładem może być tzw. "kolano kinomana", zespół typowy dla osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej, ze stawem kolanowym zgiętym do kąta 90 stopni lub więcej. Ponadto wzmożone napięcie mięśni okolic karku, prowadzi do problemów ze stawami kręgosłupa szyjnego.

Największym problemem w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów jest zbyt późne zgłaszanie się na konsultacje specjalistyczne pacjentów. Często szukają oni pomocy medycznej dopiero w momencie pojawienia się dokuczliwych dolegliwości bólowych, co zwykle oznacza, że choroba jest już dość zaawansowana. Współczesna medycyna proponuje szeroki wachlarz możliwości leczenia zmian zwyrodnieniowych, na który składają się w szczególności: farmakoterapia, fizjoterapia i leczenie operacyjne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska