- Wierzymy, że sytuacja w hodowli owiec i kóz poprawi się w przyszłości - mówi Anna Mońko z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - W zeszłym roku KPODR organizował ogólnopolski projekt pn. "Wyjazd studyjny - Od bacówki do fabryki, dobre praktyki”. Mieliśmy okazję oglądać nowoczesną przetwórnię serów czy oglądać wypas owiec jaki był robiony od dawnych lat do dziś. Wyjazd odbył się u nas w Polsce (a dokładnie w woj. podkarpackim), nie musieliśmy wyjeżdżać daleko za granicę. Polska ma potencjał a każde województwo swoją historię związaną z hodowlą małych przeżuwaczy - opowiada Mońko.
Zobacz też: CENY ZIEMI rolnej 2018. Ile trzeba zapłacić za hektar gruntów w województwach?
KPODR razem z UTP oraz Regionalnym Związkiem Hodowców Owiec i Kóz w Bydgoszczy zaprasza 16 marca do siedziby ośrodka w Minikowie na konferencję poświęconą aktualnej sytuacji w chowie owiec i kóz.
- Jagnięcina, baranina, kozie sery i jogurty to wspaniałe produkty, po które ludzie sięgają. W samym woj. kujawsko-pomorskim w Instytucie Zootechniki PIB Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka możemy zobaczyć merynosa odmiany barwnej, jest to rasa zachowawcza - 1 z 15 w naszym kraju. Oprócz tego wciąż trwają prace nad plenno-mleczną Owcą Kołudzką. Jak widać, mamy się czym pochwalić i o czym rozmawiać. Razem ze RZHOiK w Bydgoszczy, hodowcami, specjalistą od żywienia, UTP w Bydgoszczy, Instytutem Zootechniki PIB Zakładem Doświadczalnym Kołuda Wielka i Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Nakle nad Notecią łączymy siły i serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy hodują lub chcą hodować małe przeżuwacze. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń oraz rozmowy na temat hodowli i problemów z nią związanych - zachęca do udziału Anna Mońko.
Poza stanem hodowli, zostaną omówione walory prozdrowotne produktów pochodzących od owiec i kóz, praktyczne aspekty chowu i hodowli owiec na przykładzie wspomnianego już Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej, żywienie, zapobieganie chorobom i ekologiczna hodowla owiec.
Wstęp jest bezpłatny, wystarczy zgłosić uczestnictwo mailowo lub telefonicznie: Anna Mońko, [email protected], 695 423 700. Początek konferencji o godzinie 10:00.
GUS: Pogłowie owiec ogółem w czerwcu 2016 r. wynosiło 236,5 tys. sztuk i było o 8,9 tys. sztuk (o 3,9%) wyższe niż w czerwcu 2015 r.
