MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chów owiec i kóz może być przyszłością nie tylko w górach. Będzie konferencja w Minikowie

Agata Wodzień
W województwie kujawsko-pomorskim hoduje się ok. 9 tysięcy owiec. KPODR, związek hodowców oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy postanowili poświęcić im konferencję. Udział w niej jest bezpłatny.

- Wierzymy, że sytuacja w hodowli owiec i kóz poprawi się w przyszłości - mówi Anna Mońko z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - W zeszłym roku KPODR organizował ogólnopolski projekt pn. "Wyjazd studyjny - Od bacówki do fabryki, dobre praktyki”. Mieliśmy okazję oglądać nowoczesną przetwórnię serów czy oglądać wypas owiec jaki był robiony od dawnych lat do dziś. Wyjazd odbył się u nas w Polsce (a dokładnie w woj. podkarpackim), nie musieliśmy wyjeżdżać daleko za granicę. Polska ma potencjał a każde województwo swoją historię związaną z hodowlą małych przeżuwaczy - opowiada Mońko.

Zobacz też: CENY ZIEMI rolnej 2018. Ile trzeba zapłacić za hektar gruntów w województwach?

KPODR razem z UTP oraz Regionalnym Związkiem Hodowców Owiec i Kóz w Bydgoszczy zaprasza 16 marca do siedziby ośrodka w Minikowie na konferencję poświęconą aktualnej sytuacji w chowie owiec i kóz.

- Jagnięcina, baranina, kozie sery i jogurty to wspaniałe produkty, po które ludzie sięgają. W samym woj. kujawsko-pomorskim w Instytucie Zootechniki PIB Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka możemy zobaczyć merynosa odmiany barwnej, jest to rasa zachowawcza - 1 z 15 w naszym kraju. Oprócz tego wciąż trwają prace nad plenno-mleczną Owcą Kołudzką. Jak widać, mamy się czym pochwalić i o czym rozmawiać. Razem ze RZHOiK w Bydgoszczy, hodowcami, specjalistą od żywienia, UTP w Bydgoszczy, Instytutem Zootechniki PIB Zakładem Doświadczalnym Kołuda Wielka i Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Nakle nad Notecią łączymy siły i serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy hodują lub chcą hodować małe przeżuwacze. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń oraz rozmowy na temat hodowli i problemów z nią związanych - zachęca do udziału Anna Mońko.

Poza stanem hodowli, zostaną omówione walory prozdrowotne produktów pochodzących od owiec i kóz, praktyczne aspekty chowu i hodowli owiec na przykładzie wspomnianego już Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej, żywienie, zapobieganie chorobom i ekologiczna hodowla owiec.

Wstęp jest bezpłatny, wystarczy zgłosić uczestnictwo mailowo lub telefonicznie: Anna Mońko, [email protected], 695 423 700. Początek konferencji o godzinie 10:00.

GUS: Pogłowie owiec ogółem w czerwcu 2016 r. wynosiło 236,5 tys. sztuk i było o 8,9 tys. sztuk (o 3,9%) wyższe niż w czerwcu 2015 r.

Chów owiec i kóz może być przyszłością nie tylko w górach. Będzie konferencja w Minikowie
Agata Wodzień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska