Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciasto na wzmocnienie rodzin pszczelich w Kujawsko-Pomorskiem. Wielu pszczołom pomoże przetrwać do wiosny

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Dokarmianie pszczół ciastem pod koniec zimy jest konieczne, gdy w ulu brakuje pokarmu.
Dokarmianie pszczół ciastem pod koniec zimy jest konieczne, gdy w ulu brakuje pokarmu. Pixabay
Wkrótce kujawsko-pomorskie pszczoły dostaną wartościowe ciasto. To dar z budżetu województwa, który ma być kontynuowany. Wartość wsparcia wynosi pół mln zł.

Spis treści

Pszczelarze z całego regionu odbierają ciasto dla pszczół, ufundowane z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego. Regionalne związki pszczelarskie z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka otrzymały na ten cel łącznie pół miliona złotych:

  • Związek Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku – 146 250 zł
  • Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy w Bydgoszczy – 243 900 zł
  • Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu – 109 850 zł

Wartość wsparcia jest proporcjonalna do liczby rodzin pszczelich zarejestrowanych w powiatowych inspektoratach weterynaryjnych. Na jedną rodzinę pszczelą w województwie kujawsko-pomorskim przypada średnio kilogram ciasta.

Przez ciepły wrzesień

Ciasto dla pszczół to mieszanka cukru pudru i miodu. Składniki są zgniatane. W temperaturze pokojowej ciasto jest plastyczne, a w chłodzie twarde.

- Ciasto podaje się pszczołom z dwóch powodów – objaśnia Jacek Paul, wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy w Bydgoszczy. - Po pierwsze, gdy brakuje im pokarmu wczesną wiosną. Drugi powód to wzmocnienie rodzin pszczelich. To ciasto, które właśnie rozdajemy, zawiera witaminy. Jeśli poda się je w marcu lub na początku kwietnia, gdy nie ma jeszcze dużego pożytku, następuje szybszy rozwój rodziny pszczelej. Warto je więc podać nawet wtedy, gdy w ulu nie brakuje pokarmu.

Jeśli jest go mało, pszczoły zjedzą do wiosny więcej niż porcja ciasta darowana z urzędu. - W takiej sytuacji potrzeba dwóch - trzech kilogramów ciasta – mówi Jacek Paul.

Zapotrzebowanie pszczół na pożywienie ocenia się zaglądając do ula. Zimą pszczoły powinny być skłębione w głębi korpusu.

- Jeśli widać je na górze, to znaczy, że brakuje im pokarmu. Trzeba to sprawdzać, gdy temperatura jest zbliżona do 0 stopni Celsjusza, bo gdy jest cieplej, to kłęby rozluźniają się i stwierdzenie, że pszczoły są głodne, może być nieadekwatne – tłumaczy pszczelarz.

W tym roku niedobór pokarmu zakłada wielu pszczelarzy. To z powodu bardzo ciepłego września 2023 r. - Matki wyjątkowo długo składały jaja, a jesienią pszczoły nie miały już z czego nosić nektar i pyłek – objaśnia Jacek Paul.

Dla środowiska i konsumentów

Marszałkowskie wsparcie dla pszczelarzy ma być kontynuowane.

- W 2016 r. na konwencie marszałków podjęto uchwałę, że 1 procent budżetu województwa przeznacza się na pszczelarstwo – przypomina Jacek Paul. - Po kolei wchodziły w to kolejne regiony, po kilku latach również województwo kujawsko-pomorskie. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że w 2024 r. również otrzymamy takie wsparcie, a może nawet zostanie ono zwiększone do miliona złotych.

– Współpracujemy z pszczelarzami od wielu lat, na wielu płaszczyznach. Nasza pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego prowadzona jest przez zawodowców – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Przekazana pomoc finansowa dla hodowców w całym regionie, z całą pewnością znacząca, to także działanie na rzecz środowiska naturalnego, w którym, jak wszyscy wiemy, pszczoły pełnią niezwykle ważną rolę.

To też wiadomość istotna dla konsumentów, bo produkcja miodu w Polsce pokrywa 60 proc. zapotrzebowania. Statystyczny Polak zjada ok. 0,6 kg miodu rocznie, a poziom spożycia tego produktu w ciągu ostatnich 20 lat zwiększył się dwukrotnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska