Cukrownie w regionie uratowane

Jan Szczutkowski
Włodarz Kruszwicy niedawno uczestniczył w posiedzeniu parlamentarnej komisji ds. restrukturyzacji polskiego cukru.

- Względy ekonomiczne i finansowe oraz opłacalność powinny się liczyć. Politycy nie powinni się mieszać do zarządzania cukrowniami.- stwierdził Tadeusz Gawrysiak, burmistrz Kruszwicy.

Unia zmniejsza limit

Włodarz Kruszwicy niedawno uczestniczył w posiedzeniu parlamentarnej komisji ds. restrukturyzacji polskiego cukru. Obecni też byli przedstawiciele cukrowni w Łapach i Lublinie, dwóch oddziałów Krajowej Spółki Cukrowej SA, przewidzianych do wyłączenia z produkcji. A to w związku z unijną reformą, zakładającą w Europie ograniczenie produkcji cukru do 2009 r. o 6 mln ton. KSC musi zrezygnować z 91,2 tys. ton, co stanowi ponad 13,5 proc. posiadanego limitu, a także dokonać demontażu mocy produkcyjnej, odpowiadającej tej wielkości.

Różne głosy

- Opinie parlamentarzystów były podzielone. Jedni popierali program restrukturyzacyjny, przedstawiony przez zarząd KSC, w której cukrownie w Kruszwicy, Nakle i Brześciu Kujawskim zostają, a likwidacji ulegają oddziały w Lublinie i Łapach. Drudzy zaś uznali, że to niedobry program i należy go zmienić- stwierdził Gawrysiak. Burmistrz Kruszwicy na ostatniej sesji Rady Miejskiej poinformował radnych, powołując się na słowa ministra skarbu państwa Aleksandra Grada, że nie będzie przeniesienia siedziby KSC z Torunia do Warszawy, o co zabiegali reprezentanci Lubelszczyzny.

Podczas trzygodzinnego posiedzenia, pełnej polemiki, czasami demagogicznych wystąpień, a także konstruktywnych głosów, jak np. Wojciecha Mojzesowicza, byłego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, komisja nie podjęła ostatecznej decyzji.

Dlaczego w byłych polskich cukrowniach, nadzorowanych przez podmioty zagraniczne nie ma protestów, a są w krajowej spółce cukrowej - pytał przewodniczący komisji. T. Gawrysiak: - Poseł Mojzesowicz częściowo odpowiedział, stwierdzając, że zarówno nasi politycy, jak i rząd, nie mają nic do prywatnej własności. Jako burmistrz też nie mam prawa zarządzać prywatną działką czy domem spółdzielczym.

Wszystkim równo

Jak dowiodła niedawna dyskusja na Wiejskiej, uwidocznił się partykularyzm, a nie górę wszystkich wzięły aspekty ekonomiczne. Uwidacznia się partykularyzm. Może dlatego, że w resorcie skarbu państwa za branżę cukrowniczą odpowiada wiceminister Krzysztof Żuk, poprzednio wiceprezydent Lublina. Mówi się o odwołaniu rady nadzorczej i zarządu KSC. Czyżby za złożenie wniosku do Agencji Rynku Rolnego o likwidację zakładów w Łapach i Lublinie? Tymczasem poseł Krzysztof Jurgiel i inni przedstawiciele Lubelszczyzny optowali za obniżeniem wszystkim cukrowniom o 13,5 proc. limitu produkcji cukru. Oznaczałoby to, że np. kampania w Lublinie trwałaby tylko 40 dni.

Poprawa nastrojów

Cukrownie w naszym regionie nie zostaną zamknięte, co wpłynęło na poprawę nastrojów w Kruszwicy, Brześciu Kujawskim i Nakle. Przeważyły na szczęście względy ekonomiczne. Byłoby poważnym błędem, gdyby zaprzestał produkcji zakład w Kruszwicy, mający największą mocą produkcyjną w KSC i osiągający najlepszy wskaźnik finansowy. Potwierdziła to ostatnia kampania.

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kujawiak

Co Oni wygadują??? Przerób, przerób, przerób.... To tak ... Krasnystaw najlepszy ale tylko przerób... w innych wskaźnikach najgorszy ze wszystkich cukrowni. Resztę wskaźników ma poprostu najgorsze... Do tego kiedy zlikwiduje się cukrownie kujawskie strata spółki zacznie być dokuczliwa (z uwagi na wyższe płace w Cukrowniach Lubelszczyzny, dowóz surowca z odległych plantacji). Lubliniacy zachowują się jak działacze PiS. Klapki na oczach i tylko Oni mają rację. Panowie trochę honoru i pokory. Bo tego u Was nie ma. Do niedawna wszyscy byliście pewni że zamkną cukrownię Brześć. Okazało sie że Lublin i Łapy. Ale przecież to nie powinno być dla Was zaskoczeniem. Co z tego że dobowy przerób mieliście taki duży jak wyprodukowaliście mniej nawet od Brześcia nie mówiąc o Kruszwicy. Poprostu nie macie tyle surowca i tyle. Dowóz surowca z Kujaw wykończyłby Polski Cukier i każdy o tym wie, również i Wy. Ale macie swój interes i nie dziwię się Wam. Ale ekonomia powinna rządzić a nie jakieś partyjne interesy. Najpierw zainwestowano w Was ogromną kasę kiedy przed inkorporacją i po ładowano w Was pieniądze nie patrząc czy cokolwiek z tego się zwróci. Zostawiliście KSC w spadku ogromne zadłużenia. O tym nikt z Was nie mówi. Cukrownie Kujawskie oraz Malbork musiały spłacać długi Cukrowni Lubelskich. Łapy wybudował Gierek chociaż surowca tam nie było. Nic oprócz przerobu za Wami nie przemawia. Trochę pokory. Może likwidacja właśnie Lublina i Łap trochę Was nauczy właśnie tej bardzo szlachetnej cechy. Bo na wszystkich spotkaniach nigdy jej nie mieliście. A wskazywanie którą cukrownię trzeba zamknąć jest poniżej krytyki. Pozdrawiam

c
cukr.z ponad 30-let.stażem

Dlaczego mój komentarz napisany jako pierwszy jest schowany na stronie drugiej ? To jest po prostu manipulacja !

cukrownik z ponad 30-letnim stażem

c
cukrownik od ponad 30 lat
W dniu 21.02.2008 o 17:47, cukrownik napisał:

Z całym szacunkiem ale Cukrownia Kruszwica miała najwyższy przerób cukru z całej spółki - ponad 80k ton.Z całym szacunkiem ale nie pisz bzdur ( kolejny cukrownik z bożej łaski ? ):

1) jeśli już , to mogła mieć najwyższą produkcję cukru w kampanii 2007 ( wynika to z najdłużej prowadzonej kampanii, a nie z najwiekszego przerobu dobowego )
2) cukrownia "Kruszwica" nie przerabia cukru a jedynie go paczkuje,
3) co to jest za wartość " ponad 80k ton " ?
a
ab

życzę wam i sobie żeby wasz cukier był dobrej jakości a nie produkt 3 kategorii i żebyście sobie dobrze radzili z procesem technologicznym,ale trudno w to uwierzyć ,bo z takimi zarządcami daleko nie zajedziecie tak jak i cała KSC ale na tym żeby spółka upadła najbardziej zależy pewnie p.Mojzesowiczowi

A
AntyZarząd

Kilka dni temu napisaliśmy na naszej stronie, że „bylibyśmy wdzięczni, gdyby Rzecznik Prasowy Spółki poinformował konsumentów jakie cukrownie w KSC S.A. wyprodukowały w zakończonej kampanii cukier o najwyższej jakości”. Jakoś nie możemy doczekać się tej informacji. W związku z naszą dewizą, że będziemy mówili tylko o faktach - nadrabiamy ewidentne zaniedbanie Rzecznika Prasowego Spółki.

Jakość cukru podlega ocenie punktowej (tzw. punkty UE). Im mniej punktów - tym cukier jest wyższej jakości. Najwyższej jakości cukier wyprodukowała w zakończonej kampanii Cukrownia „Lublin”. Cukier z Cukrowni „Lublin” jest najlepszy nie tylko w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. lecz w całej Polsce.

Aż 99% cukru wyprodukowanego w Cukrowni „Lublin” zakwalifikowana została
do I kategorii Unii Europejskiej.

A jak na jej tle wyglądają inne cukrownie KSC S.A.:

do 6 pkt. C. Lublin
6 - 9 pkt. C. Werbkowice, C. Kluczewo
9 - 12 pkt. C. Łapy, C. Brześć Kujawski, C. Dobrzelin, C. Nakło, C. Kruszwica
ponad 12 pkt. C. Krasnystaw, C. Malbork.

Tak więc informacja o planie wyłączenia z produkcji Cukrowni „Lublin” jest bardzo złą wiadomością dla wszystkich konsumentów i wymagających odbiorców.

W kalendarzu naszej Spółki na 2008 r. znajduje się zapis - o wysokiej jakości wyrobów KSC 'Polski Cukier' S.A. świadczą nagrody przyznawane na targach i konkursach oraz długa lista klientów obejmująca m. in. renomowane koncerny międzynarodowe, poszukujące cukru o najwyższych światowych parametrach”.

Bardzo się martwimy o to, co Spółka wpisze w kalendarzu na 2009 r. jeśli chodzi o standardy jakościowe i czy w związku z planem likwidacji Cukrowni „Lublin” tak długa lista wymagających klientów poważnie się nie skróci. Lepiej niech zostanie w KSC S.A. Cukrownia „Lublin” oraz jej wieloletni, sprawdzeni, wymagający, ale również niezawodni Klienci.

A
AntyZarząd

Na stronie internetowej Spółki znalezliśmy ciekawą informację. Mianowicie Zarząd Spółki „szczyci się” tym, że w zakończonej kampanii cukrowniczej średni przerób dobowy wszystkich cukrowni „zbliża się” do 6 000 ton/dobę. Zgodnie ze stanem faktycznym średni przerób dobowy poszczególnych cukrowni KSC S.A. w zakończonej kampanii wyniósł:
Krasnystaw - 7 306
Lublin - 7 150
Łapy - 6 879
Werbkowice - 6 872
Kruszwica - 5 793
Kluczewo - 5 624
Malbork - 5 010
Brześć Kujawski - 4 221
Nakło - 4 114
Dobrzelin - 4 032

Jeśli - co planuje Zarząd KSC S.A. - z produkcji cukru zostałyby wyłączone cukrownie Lublin i Łapy, to Spółka nie miałaby już podstaw do „szczycenia się” tym parametrem technologicznym, gdyż średni przerób dobowy obniżyłby się do poziomu ok. 5 000 - 5 300 t/dobę, a więc poniżej założeń do programu restrukturyzacji. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby Rzecznik Prasowy Spółki poinformował konsumentów jakie cukrownie w KSC S.A. wyprodukowały w zakończonej kampanii cukier najwyższej jakości.

c
cukrownik

Z całym szacunkiem ale Cukrownia Kruszwica miała najwyższy przerób cukru z całej spółki - ponad 80k ton.

h
h

Chyba jajbardziej kompetentną osobą od spraw rynku cukru w Polsce jest u nas Marcin ?Wroński , który nadzoruje rynek cukru w arr

c
cukrownik od ponad 30 lat

Szanowny Panie Redaktorze Szczutkowski !

Jako cukrownik z ponad 30-letnim stażem na stanowiskach kierowniczych nie mogę spokojnie czytać bzdur,przekłamań czy wręcz kłamstw ,którymi się posługuje Pan w swoich artykułach o cukrownictwie i Krajowej Spółce Cukrowej w Toruniu. Mógłbym służyć wieloma przykładami lecz w chwili tej szkoda mi czasu i dlatego posłużę się jednym, dotyczącym " zakładu w Kruszwicy,mającym największą moc produkcyjną w KSC itd ".
Prawda jest następująca ( dane KSC za kampanię 2007 - kolejność cukrowni podobna jak w poprzednich latach ) :
1 miejsce cukrownia Krasnystaw - 7 260 t/24 h przerobu ( o ile Pan wie co to znaczy " przerób dobowy " ? )
2 " " Lublin - 7 161 t/24 h " ( cukrownia do likwidacji ! )
3 " " Łapy - 6 914 t/24 h " ( cukrownia do likwidacji ! )
4 " " Werbkowice -6 895 t/24 h "
i dopiero 5 miejsce Pana ukochana cukrownia Kruszwica - 5 774 t/24 h przerobu ( daleko w tyle za cukrowniami lubelskimi-chyba że mają jeszcze jakąś moc
ukrytą o ktorej sami nie wiedzą ).
Również cytowanie Pana Posła Mojżesowicza jest nie na miejscu,gdyż człowiek ten co innego mówi, co innego robi i co innego myśli delikatnie mówiąc. Chcę tylko dodać, iż znam tego Pana ze spotkań na różnych zebraniach i posiedzeniach ( również komisji sejmowych ) w Warszawie
i ze spotkań w jego biurze poselskim w Bydgoszczy.
Panie Redaktorze tak naprawdę to ma Pan dwa wyjścia :
1) zanim zacznie Pan redagować kolejny artykuł o cukrownictwie i KSC to powinien Pan dotrzeć do rzetelnych żródeł czy danych i dopiero zabierać głos,
2) zmienić tematykę swoich artykułów bo pisanie o cukrownictwie zupełnie Panu " nie leży " i tylko Pan się ośmiesza lub naraża na zarzut celowego wprowadzania opinii publicznej w błąd.
Nie zawsze musi być tak,że kto ma do dyspozycji prasę ten ma rację.
Będę dalej uważnie obserwował Pana dalszą działalność dziennikarską pod kątem rzetelności i być może w niedługim czasie opiszę ją w innej
wielonakładowej i poczytnej prasie.

Z poważaniem

Cukrownik z ponad 30-letnim stażem

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3