Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deklaracje dotyczące ogrzewania są obowiązkowe. Można je już składać

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Złożenie deklaracji dotyczącej ogrzewania jest obowiązkowe
Złożenie deklaracji dotyczącej ogrzewania jest obowiązkowe pixabay.com
Od 1 lipca właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych mają ustawowy obowiązek składania deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw. Deklaracje można złożyć elektronicznie oraz w tradycyjnej – papierowej formie. Gdzie można złożyć deklaracje i w jakim terminie trzeba to zrobić?

Zobacz wideo: Ceny mieszkań w regionie poszły mocno w górę.

Od czwartku 1 lipca właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych mają ustawowy obowiązek składania deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw. W tym celu została stworzona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

Kto musi złożyć deklarację dotyczącą ogrzewania?

Obowiązek składania deklaracji dotyczy: właścicieli domów jednorodzinnych oraz zarządców domów wielorodzinnych. Warto zaznaczyć, że są dwa odrębne formularze - jeden dla budynków mieszkalnych (A), drugi - dla niemieszkalnych (B). Dla każdego odrębnego budynku mieszkalnego trzeba będzie wypełnić odrębną deklarację. Tak samo dla każdego niemieszkalnego lokalu czy budynku właściciel czy zarządca musi wypełnić odrębny formularz.

- Na wysłanie deklaracji mieszkańcy będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Obowiązek złożenia deklaracji jest nałożony ustawowo i za jego niewypełnienie w terminie grozi mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu grzywna do 5 tys. zł

– informuje Urząd Miasta Włocławek.

W jaki sposób można zgłosić deklarację dotyczącą ogrzewania?

Deklaracje można złożyć elektronicznie lub w tradycyjnej – papierowej formie. Warto dodać, że na kanale YouTube Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego zamieszczono film dotyczący Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz obowiązku składania deklaracji.

- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obejmie zarówno domy, jak i wszelkie budynki niemieszkalne. Ewidencja pieców dostarczy rzetelnych, weryfikowalnych informacji na temat ogrzania budynków jak i stosowanego opału. To ma pomóc lepiej ukierunkować fundusze na wymianę kopciuchów, czyli pieców niespełniających norm efektywności i emisji

– informuje Urząd Miasta Włocławek.

Deklarację można złożyć drogą elektroniczną na stronie: zone.gunb.gov.pl, a także w wersji papierowej. We Włocławku można zrobić to w Urzędzie Miasta. Formularz wniosku pobrać można w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w budynkach włocławskiego ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 oraz ul. 3 Maja 22.

Jakie urządzenia obejmuje deklaracja?

Katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków obejmuje:

  • piece,
  • kominki,
  • kuchnie węglowe,
  • kotły,
  • grzejniki gazowe,
  • pompy ciepła,
  • instalacje fotowoltaiczne,
  • ogrzewanie elektryczne.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska