Przy wyborze lokalizacji brano pod uwagę różne warunki, między innymi odpowiednie umiejscowienie obserwatorium, odległość od zabudowań i silnych źródeł światła rozjaśniających niebo oraz kompetencje osoby, która będzie się opiekować obiektem.
Pozytywną opinię uzyskało 11 wniosków, w tym Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą. Każde z obserwatoriów zostanie wyposażone w odpowiedni sprzęt, między innymi w dwa teleskopy, okulary, soczewki i filtry, cyfrowe kamery i aparat fotograficzny, sprzęt komputerowy i pomoce dydaktyczne. Przewidywany koszt wyposażenia jednego obserwatorium to około 150 tysięcy złotych.
- W budżecie zapewniliśmy pieniądze na pokrycie części kosztów. Wyznaczone jest miejsce, tuż obok kompleksu szkolnego, gdzie obiekt zostanie zbudowany. Obecnie szkolona jest kadra - mówi Ryszard Bartoszewski, zastępca burmistrza.
Szacunkowy koszt bazy to około 450 tys. złotych, w czym udział gminy wynosi 80 tys. Koordynatorem projektu jest Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.
Budowa obserwatoriów rozpocząć ma się w tym roku, od zeszłego w Toruniu trwa już szkolenie. Biorą w nim udział Dariusz Spryszyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Andrzej Szyjkowski ze szkoły w Dyblinie.
- To ważny dla nas projekt, wspierany przez samorząd - mówi dyrektor Dariusz Spryszyński. - Pozwala nam poszerzyć ofertę edukacyjną dla młodzieży. Ale nie tylko, bo przecież astronomiczna baza będzie służyła wszystkim, którzy będą chcieli obserwować gwiazdy.