- Nie jest tak, jak niektórzy interpretują ten zapis, że młodzież będzie mogła uczestniczyć w polowaniach. Będzie mogła uczestniczyć tylko w odprawie na początku polowania i na jego zakończeniu, czyli w tak zwanym pokocie, gdy myśliwi oddają hołd upolowanej zwierzynie - wyjaśnia Karol Zarembski, łowczy okręgowy w Toruniu Polskiego Związku Łowieckiego.
Nowelizacja ustawy o prawie łowieckim sprzed półtora roku zakazała nieletnim do 18. roku życia uczestniczenia w polowaniach. Obecne rozporządzenie ministra środowiska zmienia jednak przepisy ustawy i stwarza możliwość obejścia zakazu.
To Cię może też zainteresować
Myśliwi apelowali
Ministerstwo przychyliło się do wydanego pod koniec maja tego roku apelu Naczelnej Rady Łowieckiej.
Oto jego fragment: "Jako przedstawiciele polskich myśliwych apelujemy o zmianę prawa, które zabrania wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców dotyczącymi polowań. Wspomniany zakaz godzi w nasze poglądy i postponuje podejmowane przez nas działania z zakresu ochrony przyrody".
Prawo łowieckie. Rolnicy mogą nie zgodzić się na polowanie na ich polach
Myśliwi przekonują, że nie uczą dzieci zabijania dla przyjemności.
Regulują populacje zgodnie z ustaleniami naukowymi oraz potrzebami zmieniającego się otoczenia i tego chcą nauczyć swoje dzieci. Ich zdaniem polowanie to szansa na wyprowadzenie młodego człowieka ze świata wirtualnego w realny. To także rozwijanie tężyzny fizycznej u młodych ludzi w naturalnych warunkach. Każde polowanie to również wiedza dotycząca otaczającego nas świata i praw przyrody, przyswajana w praktyce, a więc trwała.
Myśliwi i ich ceremonie: Pokot - szlachetna tradycja? Zdecyd...
Oni się nie zgadzają
- Nie zgadzamy się z taką interpretacją przepisów - mówi Tomasz Zdrojewski z koalicji "Niech Żyją". - Te zmiany mają dopuścić do obejścia zakazu udziału dzieci w polowaniach i umożliwić ich udział w krwawych „pokotach”.
Jak czytamy w oświadczeniu koalicji "Niech żyją", rozporządzenie dopuszcza także grupowe polowania na terenach poza obwodami łowieckimi, czyli np. w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, organizację polowań zbiorowych bez obowiązkowego informowania i oznakowania ich miejsca, nocne polowania na ptaki, czy skrajnie niehumanitarne polowania przy norach i wodopojach.
Polowania nie dla dzieci. Prawo łowieckie znowelizowane, myśliwi protestują [wideo]
Koalicja złożyła obszerne uwagi do rządowego projektu i przypomina, że w marcu 2018 polski parlament przyjął długo oczekiwane społeczne zmiany w Prawie łowieckim, m.in. zakazał polowań z udziałem dzieci. Celem tego zakazu była ochrona najmłodszych przed przemocą, okrucieństwem i demoralizacją, ze względu na negatywny wpływ, jaki na ich rozwój, wrażliwość i psychikę może mieć udział w zorganizowanym zadawaniu zwierzętom bólu i śmierci.
Podstawą wprowadzenia zmian w roku 2018 były liczne stanowiska i rekomendacje najważniejszych polskich instytucji i podmiotów zajmujących się ochroną praw dziecka, m.in. Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Komitetu Psychologii PAN i Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.
Są grzyby w Kujawsko-Pomorskiem. Zobaczcie zdjęcia naszych Czytelników
Starzec jakubek - ta trująca roślina rośnie w Polsce! Jest s...
Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 5
