Festiwal Wisły - kolejna odsłona

Materiał informacyjny - Nadwiślańska Organizacja Turystyczna
Już po raz siódmy Festiwal Wisły zawita na kujawsko-pomorski odcinek Rzeki. Kilkadziesiąt tradycyjnych statków i łodzi rzecznych, pokazy szkutniczego rzemiosła, jarmark Nadwiślańskie Smaki, koncerty, wykłady, spotkania. Wszystko o Wiśle - nad Wisłą i na Wiśle.

Tegoroczny Festiwal Wisły rozszerza swój zasięg terytorialny. Zaczyna się we Włocławku (12-13 sierpnia), przepływa do Torunia (14-15 sierpnia) i kończy w Bydgoszczy (18-19 sierpnia).

Motywem przewodnim tegorocznej imprezy: wielki sukces Polski, jakim jest wpisanie tradycji flisackich na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. To uhonorowanie wielkiej tradycji flisu, czyli spławu towarów rzekami, dzięki któremu nasza ojczyzna stała się potęgą w okresie Złotego Wieku. Festiwal Wisły, największa impreza rzeczna w Polsce, jako festiwal kulturowy, od początku czerpał z tych tradycji, do nich nawiązywał, popularyzował i tym nadal zamierza się zajmować, bo dziedzictwo to jest przeogromne, niezwykle ciekawe i warte przypominania. Wpis na listę UNESCO jest sukcesem, który trzeba uczcić, a Festiwal Wisły jest najlepszą do tego okazją. Flisacy zaprezentują się nie tylko na wodzie, we Włocławku zaplanowano paradę flisaków ulicami miasta.

W Toruniu z tej okazji zaplanowano widowisko plenerowe “Flis” i uroczyste wmurowanie tablicy pamiątkowej pod Pomnikiem Flisaka na Rynku Staromiejskim. Poza tradycyjnymi darmowymi rejsami dla publiczności zaplanowano też, także darmowe, rejsy tematyczne toruńską nasutą, czyli repliką krzyżackiego statku transportowego, który “spłynął” z polichromii w kościele Marii Panny. Na pokładzie tej jednostki posłuchać będzie można opowieści o tradycjach kupieckich rodziny Mikołaja Kopernika i tradycjach hanzeatyckich Torunia. Temu ostatniemu tematowi poświęcony będzie też wykład prof. Andrzeja Chwalby, znawcy historii Królowej Polskich Rzek, autora niedawno wydanej książki “Wisła. Biografia rzeki”.

W Toruniu zaplanowano 14 sierpnia regaty między mostami, a dzień później start 58. Długodystansowych Regat na Wiśle, w tym roku do Solca Kujawskiego. W programie wiele koncertów, nie tylko na scenie, ale także bardziej kameralnych na lewym brzegu Wisły. Nie zabraknie parad, które zapadają w pamięć i są znakiem szczególnym Festiwalu Wisły.

Warto wybrać się 18 i 19 sierpnia do bydgoskiego Fordonu. Tam festiwal pojawi się po raz pierwszy i nawiąże do tradycji żydowskich dawnego nadwiślańskiego miasteczka, a dziś dzielnicy Bydgoszczy. Zaplanowano przedstawienia nawiązujące do tradycji żydowskich, zabrzmi muzyka klezmerska i to w najlepszym wykonaniu, 18 sierpnia zagra słynny i doceniany na całym świecie zespół Kroke. O tym, że "Wisła szepcze po żydowsku" przekonać się będzie można podczas rejsów tematycznych, wykorzystana zostanie synagoga. Warto obejrzeć spektakle plenerowe „Jarmark Żydowski” i ”Święto Trąbek”, posłuchać koncertów i oczywiście obejrzeć parady. W tym roku przepływanie Wisły wpław odbędzie się we Włocławku i Bydgoszczy.

Tegoroczny Festiwal Wisły jest najdłuższym z dotychczasowych. Trwa łącznie ponad tydzień, odbywa się na stukilometrowym odcinku rzeki. Zaplanowano po drodze także szereg eventów w mniejszych nadwiślańskich ośrodkach. Podczas tej radosnej imprezy nad Wisłą każdy znajdzie coś dla siebie.

Szczegółowy program na stronie organizatora festiwalwisly.pl i na profilu FB Facebook.

Festiwal Wisły - kolejna odsłona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska