Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy pogoda zaczyna osłabiać

rozmawiała Marta Pieszczyńska
Dr Beata Pulkowska
Dr Beata Pulkowska
Rozmowa z dr. Beatą Pulkowską, kierowniczką Poradni Lekarza Rodzinnego szpitala im. Biziela w Bydgoszczy

- Dlaczego jesteśmy ciągle zmęczeni, ospali czy nawet osłabieni?
- To przede wszystkim efekt różnicy ciśnień, z jaką mamy do czynienia w ostatnim czasie. Organizm ludzki reaguje na takie zmiany właśnie zmęczeniem. Ale to również rezultat braku słońca. Zbyt duża liczba pochmurnych dni sprawia, że człowiekowi brakuje sił witalnych, swoistego napędu do działania. Odczuwa natomiast zmęczenie. W ostatnim czasie miałam wielu pacjentów, którzy uskarżali się na osłabienie, większą podatność na infekcje.

- Zatem nie należy bagatelizować tych objawów?
- Oczywiście, że nie. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać. Niektóre osoby traktują zmęczenie jako objaw choroby. Do lekarza warto wybrać się dopiero wtedy, gdy ospałość zaczyna się przedłużać. Wcześniej jednak warto sprawdzić, czy nie podziałają na nią bardzo proste sposoby.

- To znaczy?
- Przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu. To podstawa. Aktywność fizyczna pobudza właściwości obronne organizmu. Wspomaga również produkcję endorfin - hormonów znacznie poprawiających nastrój i samopoczucie. Podobne właściwości ma czekolada. Pamiętajmy jednak, by jeść gorzką - bogatą w magnez. Nie szczędźmy sobie też drobnych przyjemności takich, jak na przykład zakupy. Oczywiście, wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Negatywny wpływ pogody na organizm można więc złagodzić bez faszerowania się lekami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska