MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Generał Zo

(pan)
Prof. Elżbieta Zawacka, Honorowy Obywatel Torunia odbierze akt nadania przyznanego jej przed miesiącem stopnia generalskiego.

Stanie się to w najbliższy wtorek, o 10.00 podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.

Prof. Zawacka, pseudonim Zo, była w czasie wojny kurierką rządu emigracyjnego. Wiele razy przez całą okupowaną Europę przekradała się z kraju do Londynu. Była jedyną kobietą członkiem elitarnej grupy "cichociemnych", polskich żołnierzy z Zachodu, zrzucanych na spadochronach do kraju, by kontynuowali walkę w podziemiu. Prof. Zawacka walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Po zakończeniu wojny włączyła się w struktury konspiracji antykomunistycznej w ramach organizacji Wolność i Niezawisłość. Powróciła do rozpoczętej przed wojną pracy pedagogicznej. W 1951 roku została aresztowana przez UB.

Z więzienia wyszła po czterech latach. Od 1956 r. wróciła do pracy naukowej, w 1965 r. uzyskała doktorat, a w 1972 r. habilitację. Wróciła wówczas do Torunia, gdzie się urodziła i zaczęła pracowac na UMK.

Prof. Zawacka współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy AK. Jej wielkim dziełem jest powołanie do życia Fundacji "Archiwum Pomorskie Armii Krajowej". Jest odznaczona Orderem Orła Białego, Krzyżem Virtuti Militari i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. Od 14 lat jest Honorowym Obywatelem Torunia.

Stopień generalski nadał jej 3 maja br. prezydent Lech Kaczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska