Inflacja a kredyt hipoteczny – jaka jest między nimi zależność?

Artykuł sponsorowany mFinanse
Nikt nie ma chyba wątpliwości, że inflacja ma ogromny wpływ na sytuację finansową obywateli. Wyższa inflacja odzwierciedla szybszy i mocniejszy wzrost cen; jeśli nie idzie za tym wystarczający wzrost wynagrodzeń, społeczeństwo zaczyna biednieć. Warto jednak wiedzieć, że inflacja może też mieć spory wpływ na kredyt hipoteczny.

Kredyt a inflacja – jak są ze sobą związane?

Większość osób wie, że inflacja niesie za sobą poważne konsekwencje – również dla zwykłych obywateli. Łatwo zauważyć nie tylko wzrost cen towarów i usług, ale też realny spadek wartości oszczędności (zwłaszcza jeśli znajdują się one na nieoprocentowanym koncie w banku). Inflacja ma jednak wpływ również na kredyt hipoteczny – a konkretniej na koszty zobowiązania i wysokość comiesięcznych rat.

Wyższa inflacja a kredyt hipoteczny: cieszyć się mogą osoby, które postawiły na okresowo stałe oprocentowanie

Im wyższa jest inflacja, tym większy jest spadek wartości pieniądza – za tę samą kwotę będzie można nabyć coraz mniej towarów i usług. Z perspektywy kredytobiorcy wzrost inflacji ma pewną zaletę; realna wartość raty kredytu spada (o ile nie zmieni się jej wysokość, np. ze względu na zmienne oprocentowanie). Należy jednak podkreślić, że aby tak było, nie może wzrosnąć wysokość raty – z czym trzeba się z kolei liczyć w przypadku kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem. Rosnąca przez dłuższy czas inflacja prawdopodobnie skłoni Radę Polityki Pieniężnej do interwencji i podniesienia stop procentowych, tak, by nieco wyhamować zapędy konsumentów np. do zaciągania nowych zobowiązań. Wzrost stopy referencyjnej pociąga natomiast za sobą zazwyczaj wzrost wskaźnika WIBOR, który ma już bezpośredni wpływ na wysokość oprocentowania i raty kredytu.

Nie da się również ukryć, że nawet jeśli realna wartość raty maleje (a jej nominalna wysokość nie zmienia się), to jeśli kredytobiorca nie otrzymał odpowiedniej podwyżki wynagrodzenia (co najmniej o wskaźnik inflacji), to mimo wszystko kredyt hipoteczny i tak może stawać się dla niego coraz większym obciążeniem. Wszystko ze względu na fakt, że przez wzrost cen towarów i usług będzie musiał wydawać więcej – i tym samym jego budżet domowy się skurczy.

Inflacja a kredyt gotówkowy

Warto pamiętać, że inflacja będzie mieć wpływ nie tylko na kredyt hipoteczny, ale też gotówkowy – przynajmniej w sytuacji, gdy zobowiązanie jest zaciągane na dłużej niż kilka miesięcy. Podobnie jak w przypadku kredytu mieszkaniowego, wysoka inflacja może spowodować wzrost stóp procentowych i wskaźnika WIBOR, a w konsekwencji – zmianę wysokości raty.

Szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego i gotówkowego a inflacja

Rosnąca inflacja może też pokrzyżować plany osobom, które dopiero zamierzają zaciągnąć kredyt – niezależnie czy mowa o kredycie gotówkowym czy mieszkaniowym. Wyższa inflacja może bowiem spowodować spadek zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku; przy wzroście stóp procentowych i wskaźnika WIBOR rosną koszty kredytu i miesięczna rata. Tym samym może się okazać, że wysoka inflacja pokrzyżuje plany potencjalnego kredytobiorcy. O wpływie inflacji na kredyt oraz o tym, jak szukać korzystnych ofert w takiej sytuacji, można przeczytać na https://mfinanse.pl/blog/inflacja-a-kredyt/.

Podsumowując, inflacja ma spory wpływ na kredyty – zarówno jeśli chodzi o szanse uzyskania zobowiązania, jak i jego koszty czy wysokość miesięcznej raty. Warto o tym pamiętać, również w kontekście wyboru między stałym a zmiennym oprocentowaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska