Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Szczęście z zagranicy, czyli mąż z Kosowa, żona z Ukrainy

(SZCZ)
Mężem widocznej na zdjęciu pani Iwony z Inowrocławia został Norweg
Mężem widocznej na zdjęciu pani Iwony z Inowrocławia został Norweg
Kolejni mieszkańcy Inowrocławia w 2010 r. za partnerów życiowych wybrali obcokrajowców.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, co nastąpiło 1 maja 2004 r., otwarto granice i rynki pracy. Tym samym stworzono szanse poprawy sytuacji życiowej wielu naszym rodakom. Często nie mających zatrudnienia albo otrzymujących niskie pensje, nie zapewniające godnego życia. A ponieważ najliczniejszą grupę wśród wyjeżdżających stanowili młodzi, to nawiązywanie osobistych kontaktów z obcokrajowcami niejednokrotnie kończy się rodzeniem uczuć i ślubem.

- Tylko w ubiegłym roku osiem mieszkańców Inowrocławia poślubiło obcokrajowców. Trzy nasze mieszkanki wyszły za mąż za obywateli Wielkiej Brytanii, dwie - za Niemców i jedna za Francuza. Z kolei panowie za partnerki życiowe wybrali Hiszpankę i Włocszkę - informuje Jadwiga Słowińska, kierownik USC w Inowrocławiu.

W tym roku niewykluczone są dalsze śluby inowrocławian z mieszkańcami innych krajów. Otóż w 2010 r. Urząd Stanu Cywilnego przy ul. Roosevelta wydał 22 zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą - pań z ośmioma Niemcami, czterema Włochami, dwoma Francuzami, a także z obywatelami Belgii, Czech, Danii, Hiszpanii, Luksemburga i Kosowa oraz trzech panów z mieszkankami Holandii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Zapewne mieszkańców naszego regionu, którzy związali się uczuciowo z obcokrajowcami jest więcej. Statystyki nie obejmują bowiem wolnych związków. Otwarcie na świat i ekspansja zachodniego stylu życia osłabiły tradycyjne wartości rodziny. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wolne i niesakramentalne związki. Np. w 2009 r. w inowrocławskiej parafii św. Krzyża w związkach niesakramentalnych żyło 158 par.

Jakie są wymogi prawne ślubu z obcokrajowcami? - Są bardzo uproszczone. Nie ma zasadniczych przeszkód, aby dwoje dorosłych ludzi, z których jedno ma obywatelstwo polskie, a drugie innego kraju, zawarło ślub w Inowrocławiu czy w w innym mieście Polski - dodaje Jadwiga Słowińska.
Do zawarcia ślubu są potrzebne tylko dokumenty potwierdzające tożsamość, skrócony odpis aktu urodzenia oraz dowód ustania lub unieważnienia poprzedniego małżeństwa, jeśli jedna z osób, pragnąca ponownie założyć rodzinę, pozostawała wcześniej w innym związku. W przypadku zaś, gdy jeden z przyszłych małżonków mieszka za granica, wymagany jest dokument stwierdzający brak przeszkód prawnych do założenia rodziny.
Uroczystości weselne coraz częściej mają wymiar międzynarodowy. Ta mieszkanka Inowrocławia wyszła za mąż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska