Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, co nastąpiło 1 maja 2004 r., otwarto granice i rynki pracy. Tym samym stworzono szanse poprawy sytuacji życiowej wielu naszym rodakom. Często nie mających zatrudnienia albo otrzymujących niskie pensje, nie zapewniające godnego życia. A ponieważ najliczniejszą grupę wśród wyjeżdżających stanowili młodzi, to nawiązywanie osobistych kontaktów z obcokrajowcami niejednokrotnie kończy się rodzeniem uczuć i ślubem.
- Tylko w ubiegłym roku osiem mieszkańców Inowrocławia poślubiło obcokrajowców. Trzy nasze mieszkanki wyszły za mąż za obywateli Wielkiej Brytanii, dwie - za Niemców i jedna za Francuza. Z kolei panowie za partnerki życiowe wybrali Hiszpankę i Włocszkę - informuje Jadwiga Słowińska, kierownik USC w Inowrocławiu.
W tym roku niewykluczone są dalsze śluby inowrocławian z mieszkańcami innych krajów. Otóż w 2010 r. Urząd Stanu Cywilnego przy ul. Roosevelta wydał 22 zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą - pań z ośmioma Niemcami, czterema Włochami, dwoma Francuzami, a także z obywatelami Belgii, Czech, Danii, Hiszpanii, Luksemburga i Kosowa oraz trzech panów z mieszkankami Holandii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Zapewne mieszkańców naszego regionu, którzy związali się uczuciowo z obcokrajowcami jest więcej. Statystyki nie obejmują bowiem wolnych związków. Otwarcie na świat i ekspansja zachodniego stylu życia osłabiły tradycyjne wartości rodziny. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wolne i niesakramentalne związki. Np. w 2009 r. w inowrocławskiej parafii św. Krzyża w związkach niesakramentalnych żyło 158 par.
Jakie są wymogi prawne ślubu z obcokrajowcami? - Są bardzo uproszczone. Nie ma zasadniczych przeszkód, aby dwoje dorosłych ludzi, z których jedno ma obywatelstwo polskie, a drugie innego kraju, zawarło ślub w Inowrocławiu czy w w innym mieście Polski - dodaje Jadwiga Słowińska.
Do zawarcia ślubu są potrzebne tylko dokumenty potwierdzające tożsamość, skrócony odpis aktu urodzenia oraz dowód ustania lub unieważnienia poprzedniego małżeństwa, jeśli jedna z osób, pragnąca ponownie założyć rodzinę, pozostawała wcześniej w innym związku. W przypadku zaś, gdy jeden z przyszłych małżonków mieszka za granica, wymagany jest dokument stwierdzający brak przeszkód prawnych do założenia rodziny.
Uroczystości weselne coraz częściej mają wymiar międzynarodowy. Ta mieszkanka Inowrocławia wyszła za mąż