Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dobrze się wyspać!

(domi)
Spokojne kolory sprzyjają snom
Spokojne kolory sprzyjają snom sxc.hu
Jeśli masz problemy z zasypianiem i meczy cię poranne zmęczenie i rozrażnienie, skorzystaj z naszych rad. Spanie bywa zbyt krótkie, gdyż zakłócają go: kaszel, katar lub ból. W spokojnym śnie przeszkadzają silne emocje. Częstą przyczyną bezsenności jednak są złe nawyki. Możesz je zmienić.

Ciało i umysł powinny mieć czas na odpoczynek. Wysiłek fizyczny poprawia nastrój i odpręża. To sprzyja zasypianiu, ale też podnosi temperaturę ciała, pobudza organizm do działania. Dlatego sporty należy uprawiać 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Bezpośrednio przed snem nie jest wskazany też duży wysiłek umysłowy. Mózg potrzebuje ok. 2 godzin, by przygotować się do snu. Sprzyja temu układanie pasjansa lub czytanie książki.

Warto też uważnie spoglądać wewnątrz siebie. Specjaliści zajmujący się leczeniem bezsenności radzą, by kłaść się do łóżka, gdy poczuje się znużenie. W miarę możliwości należy to robić o tej samej porze, bo taki nawyk wzmacnia działanie zegara biologicznego, który reguluje godziny snu i czuwania.
Jeśli zaś w ciągu 20 minut sen nie przychodzi, warto wstać i znaleźć sobie monotonne zajęcie. Wrócić dopiero, gdy poczuje się senność. Długie leżenie w łóżku i oczekiwanie na sen powoduje narastanie lęku, że nie zmruży się oka do rana.
Lepsze jest myślenie: "Wcześniej czy później w końcu uda mi sie zasnać", Nerwy nie sprzyjają śnieniu.

Nie warto też koncentrować się na minionych wydarzeniach, szukać rozwiązania problemów ani układać planu na następny dzień.
Lepiej zrobić to godzinę przed wejściem do sypialni.
Czas przed snem przeznacz na relaks, gdy przyłożysz głowę do poduszki, nie myśl o niczym.

Nie pij przed snem

Wbrew obiegowej opinii, alkohol nie jest dobrym środkiem na bezsenność. Zwłaszcza w większej ilości. Wpływa niekorzystnie na jakość snu (staje się on płytki i krotki). Lepiej nie pić późnym wieczorem kawy, mocnej herbaty, coli. Zawarta w tych napojach kofeina pobudza.

Urządzając sypialnię, warto uważnie przyjrzec sie paletom barw dostępnych w sklepach wnętrzarskich. Pastelowe błękity, zielenie, fiolety, sa lepsze od dzikich czerwieni, bo sprowadzają spokojny sen. Niebieski studzi emocje, wycisza wzburzone myśli. Fiolet relaksuje, usuwa zmęczenie. Zieleń równoważy i uspokaja nerwy.
Według zasad feng shui łóżko nie powinno stać na wprost drzwi, pod oknem i w strefie pomiędzy oknem i drzwiami. Jego szczyt zawsze powinien dotykać ściany.

We zaśnięciu przeszkadza duszne powietrze w pokoju, światło latarni za oknem, zbyt twardy materac. Warto przygotować sobie takie miejsce do spania i taki materac, by noc nie była męczarnią.

Ważny zapach

W kłopotach z zasypianiem mogą być pomocne zapachy olejków eterycznych. Zwłaszcza lawendowy zadziwiająco korzystnie wpływa na sen. Dodany doo wieczornej kąpieli uspokaja oddech, koi nerwy, pomaga szybciej wejść w fazę głębokiego snu.

W łóżku sypialnianym powinno się tylko spać. Nie warto w nim sie uczyć i jeść. Oczywiście, jak w każdej sytuacji bywają wyjątki. Nie musisz unikać np. oglądania w łóżku telewizji, jeśli ta czynność działa na ciebie jak najlepszy środek nasenny. Łóżko powinno służyć do wielu szeroko pojętych przyjemności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska