https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jesienna chandra dotyka jedną trzecią Polaków. Spacery, kreatywne hobby i bliscy „lekarstwem” na tę przypadłość

Grażyna Rakowicz
O to „Jakie aktywności pomagają Polakom radzić sobie z jesienną chandrą?” zapytano online i bezpośrednio - we wrześniu tego roku - 1243 respondentów. - Z badania wynika, że jesienna chandra dotyka dużą część społeczeństwa - ocenia Michał Krasoń z serwisu Prezentmarzeń, który tę sondę przeprowadził.
O to „Jakie aktywności pomagają Polakom radzić sobie z jesienną chandrą?” zapytano online i bezpośrednio - we wrześniu tego roku - 1243 respondentów. - Z badania wynika, że jesienna chandra dotyka dużą część społeczeństwa - ocenia Michał Krasoń z serwisu Prezentmarzeń, który tę sondę przeprowadził. Filip Kowalkowski/Polska Press
Co trzeciego badanego Polaka dotknęła jesienna chandra – wynika z sondażu. Stan ten objawia się niską motywacją, brakiem koncentracji i energii, często przygnębieniem. Jak sobie z tą chandrą radzimy?

O to „Jakie aktywności pomagają Polakom radzić sobie z jesienną chandrą?” zapytano online i bezpośrednio - we wrześniu tego roku - 1243 respondentów. - Z badania wynika, że jesienna chandra dotyka dużą część społeczeństwa - ocenia Michał Krasoń z serwisu Prezentmarzeń, który tę sondę przeprowadził. 

Spacery, ćwiczenia fizyczne

Przyjęło się, że jesienna chandra, to po prostu spadek samopoczucia spowodowany głównie ograniczeniem dostępu do światła słonecznego, co zakłóca nasz naturalny rytm dnia.

Z przeprowadzonej sondy wynika, że niską motywację i problemy z koncentracją odczuwało aż 38 proc. badanych. Z kolei przygnębienie i brak energii - niewiele mniej, bo 31 proc. Jednocześnie 33 proc. respondentów przyznało, że z jesienną chandrą zmaga się każdego roku. Natomiast 44 proc., że spadku samopoczucia doświadcza okresowo.

W sondażu zapytano też, jak Polacy radzą sobie z jesienną chandrą. Tu nie było jednoznacznych odpowiedzi. I tak 37 proc. badanych wskazało, że mając chandrę - kilka razy w tygodniu - podejmowało działania, które miały poprawić ich nastrój. Przede wszystkim przez:

  • spacery na świeżym powietrzu (29 proc.),
  • ćwiczenia fizyczne (21 proc.),
  • uprawianie kreatywnego hobby (27 proc.).

Przy hobby przede wszystkim badani wskazywali na warsztaty (33 proc.) takie jak ceramika, które były dla nich idealnym sposobem na radzenie sobie z chandrą czy na escape roomy (26 proc.). Także na symulatory (21 proc.), które – według respondentów - pozwalały oderwać się od codziennych zmartwień i były rozrywką w nowoczesnym wydaniu.

Przyjemności, kreatywne hobby

Z sondy wynika również, że Polacy - aby poradzić sobie z jesiennym spadkiem energii - stosują jeszcze inne strategie. Aż 43 proc. badanych przyznało, że nastrój poprawiało im sprawianie sobie drobnych przyjemności. Natomiast 24 proc. respondentów starało się uczyć nowych umiejętności, a 19 proc. poszukiwało specjalistycznej pomocy u psychologa czy psychiatry. Z kolei 14 proc. angażowało się w wolontariat, co – jak wskazywano - stanowiło dla badanych źródło satysfakcji i wsparcia emocjonalnego.

Wśród hobby związanych z kulinariami, badani najchętniej wybierali:

  • lekcje sushi (31 proc.),
  • degustację piwa lub wina (26 proc.),
  • „wyjątkowe doświadczenia” jak kolacja w restauracji, ale w ciemności (24 proc.).

W kategorii „relaks” preferowali głównie:

  • pobyt w SPA (34 proc.),
  • masaże relaksacyjne (29 proc.), które – według badanych- pomagały im odzyskać wewnętrzną harmonię.

W ogóle w „walce” z chandrą respondenci stawiali bardziej na niestandardowe, nowe i kreatywne formy spędzania czasu (63 proc.) jak choćby wspomniane już escape roomy. Tradycyjne formy odzyskiwania formy psychicznej, cieszyły się stosunkowo mniejszym powodzeniem (37 proc.).

 - W dobie rosnącej świadomości o zdrowiu psychicznym widać, że Polacy odchodzą od tradycyjnych form rozrywki takich jak telewizja czy książka, na rzecz bardziej kreatywnych i aktywnych działań. Taki wybór staje się coraz bardziej popularny – podsumowuje Michał Krasoń z serwisu Prezentmarzeń.

Rodzina, przyjaciele, wsparcie

Z sondy wynika też, że kluczową rolę w walce z chandrą odgrywają kontakty społeczne. Aż dla 82 proc. badanych spędzanie czasu z rodziną było najskuteczniejszym sposobem na poprawę nastroju. Badani wskazywali, że mając jesienną chandrę najbardziej lubili też spędzać czas z partnerem lub partnerką (36 proc.) oraz z przyjaciółmi (24 proc.).
Z sondażu wynika, że te społeczne więzi przynosiły respondentom:

  • poczucie przynależności (31 proc.),
  • emocjonalne wsparcie (15 proc.),
  • motywację i inspirację (21 proc.).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska