Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

Pomorski samorząd dofinansuje projekt pt. „Pomorskie Szlaki Kajakowe - Rzeka Wda - Zbigniew Galiński”. Ponad 8000 tysięcy zł netto pochodzi z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Projekt zakłada poprawę zagospodarowania przystani kajakowej na terenie stanicy wodnej PTTK we Wdzydzach nad jeziorami Gołuń i Jelenie (stanowiącymi część wielkiego jeziora Wdzydze). W ramach inwestycji wybudowane zostaną pomosty i promenady wzdłuż brzegu jeziora, powstanie też slip do wyciągania i wodowania kajaków. Przystań wyposażona zostanie w suszarki na kajaki, oznakowanie i sprzęt niezbędny do obsługi kajakarzy. Jedno z pomieszczeń budynku sanitarnego już zamienione zostało na pralnię samoobsługową z dostępem do pralkosuszarki.
To też może Cię zainteresować
Monitoring już się sprawdził
Działa też już monitoring. Dzięki niemu Zbigniew Galiński, beneficjent projektu i szef wdzydzkiej stanicy (bydgoszczanin), mógł sprawnie udzielić pomocy jednemu z pracowników firmy budującej promenadę, który wpadł w czwartek do zimnej wody. Szybko mógł się wysuszyć i przebrać w dostarczone ubranie zapasowe.
- Projekt realizowany będzie do maja 2023 roku, a zatem ma być gotowy na rozpoczęcie sezonu wodniackiego. Pochłonie blisko 1,8 miliona złotych. Koszty znacząco wzrosły w stosunku do zakładanych. Początkowo miało to być 1,1 miliona - wylicza Zbigniew Galiński.
Przybędzie około tysiąc kajakarzy
Zdaniem Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku - inwestycja wpłynie na zwiększenie atrakcyjności turystycznego regionu. Zakłada się, że dzięki temu liczba użytkowników szlaku zwiększy się o ok. tysiąc osób.
Przebiegający przez województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie kajakowy szlak Wdy (198 km) jest jednym z najbardziej popularnych w Polsce, a położona na malowniczych Kaszubach wdzydzka stanica bywa w sezonie wręcz oblężona przez turystów z Trójmiasta, Bydgoszczy i innych miejscowości Kujaw i Pomorza. Sam szlak Wdy wiedzie przez Bory Tucholskie aż do Świecia nad Wisłą, pod wieżę zamku krzyżackiego.