Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!
Podczas terenowych zajęć edukacyjnych możliwe będzie zwiedzanie infrastruktury hydrotechnicznej, takiej jak zbiorniki retencyjne, czy zabytkowe śluzy.
Placówka, która zrealizuje założenia programu, otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie".
Regulamin zakłada cztery aktywności:
- Przeprowadzenie minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej. W każdej szkole wyznaczeni nauczyciele - koordynatorzy otrzymają od RZGW niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.).
- W ramach programu uczniowie danej szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez partnerów akcji: policję, WOPR lub straż pożarną.
- Szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie.
- Po przeprowadzeniu zajęć, szkoła zadeklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.
To też może Cię zainteresować
17 szkół z 5 regionów
Nabór do II edycji Aktywnych Błękitnych już się zakończył. Teraz czas na działanie. Finał 10 czerwca 2022 r.
Udział w tej edycji programu zadeklarowało 17 szkół i ok. 2700 uczniów (w poprzedniej edycji było ich 2,2 tys.) z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Duże fragmenty tych regionów znajdują się w zlewni Noteci, która administrowana jest przez RZGW w Bydgoszczy.
- Woda to najcenniejszy ze wszystkich zasobów. Dzięki młodym hydrologom i ich świadomości musimy mieć nadzieję, że w przyszłości wody nigdy nie zabraknie. Ucząc dzieci dobrych nawyków, właśnie dzięki naszemu programowi edukacyjnemu podajemy im podstawy istotnej wiedzy właśnie o wodzie - powiedział inaugurując akcję Grzegorz Smytry, dyrektor RZGW w Bydgoszczy.
Przypomniał, że Polska cierpi na niedostatek wody, mamy jej daleko poniżej średniej europejskiej. Dlatego ważne jest zatrzymanie jak największej ilości wody opadowej i dlatego w kraju wdrażany jest program retencjonowania (magazynowania) wody. Na razie zatrzymujemy jej tylko 7-7,5 proc.
To też może Cię zainteresować
- W piękne, gorące dni chcemy wypoczywać nad wodą, ale musimy przy tym zachować ostrożność. Chcemy, aby do młodych ludzi dotarła wiedza o tym, jak wypoczywać bezpiecznie i jak zachować się gdy dojdzie do jakiegoś dramatu. Tę wiedzę będą przekazywać partnerzy akcji - policjanci, strażacy i ratownicy WOPR – dodaje dyrektor Smytry.
