Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy
Ostrzeżenia na telefon komórkowy – Alert RCB - przed bardzo złym stanem powietrza otrzymają osoby przebywające na terenie powiatów, na których prognozowane będzie przekroczenie poziomu alarmowego dla stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Rekomendacje wydawać będzie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Próg informowania obniżono o połowę
Ostrzeżenia będą wysyłane, gdy prognoza GIOŚ wskaże, że w danym powiecie istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg (mikrogramów) na metr sześcienny. Wartość ta została określona nowelizacją rozporządzenia ministra środowiska z 8 października 2019 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.
- Próg informowania o złym stanie powietrza w ujęciu 24-godzinnym obniżono o 100 procent, co zbliża nas do norm stosowanych w państwach Europy Zachodniej. Zbliża, bowiem te progi, jakkolwiek podobne, są różne w poszczególnych krajach. System już działa, ale w naszym regionie nie było dotąd konieczności wysyłania alertu – wyjaśnia Jacek Goszczyński z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy.
Jacek Goszczyński dodaje, że informacje, ale jeszcze nie konkretne ostrzeżenia, czyli Alert RCB o złym stanie powietrza, podawane będą sms-ami już przy przekroczeniu 100 µg na metr sześcienny.
To też może Cię zainteresować
Ostrzeżenia GIOŚ są sporządzane na podstawie wyników pomiarów ze stacji monitoringu jakości powietrza funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ), prognoz meteorologicznych oraz prognoz zanieczyszczenia powietrza wykonywanych przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
Dostaniesz takie powiadomienie
Osoby przebywające na terenie objętym Alertem RCB będą otrzymywały SMS-a o treści: „Uwaga! Dziś (tu data) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”.
Treść ostrzeżenia może ulec niewielkim zmianom. Komunikaty będą na bieżąco publikowane również na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (gov.pl/rcb) oraz na profilach Centrum w mediach społecznościowych.
W pracach nad uruchomieniem Alertu RCB przy złej jakości powietrza brali udział eksperci GIOŚ, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska – PIB, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze”.
Czym jest pył zawieszony
Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np. związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów.
Szczególnie groźne dla naszego zdrowia są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), jako że mają silne właściwości genotoksyczne, mutagenne oraz kancerogenne. WWA powstają również przy grillowaniu, pieczeniu i wędzeniu.
To też może Cię zainteresować
W przypadku przekroczenia poziomu informowania dla PM10, czyli powyżej 100 µg na metr sześcienny, zaleca się ograniczenie przebywania poza domem małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz wszystkim cierpiącymi na choroby serca i układu oddechowego. Zdrowym dorosłym zaleca się powstrzymanie od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Gdy mamy do czynienia z poziomem alarmowania (powyżej150 µg na metr sześcienny) wszystkim ludziom zaleca się pozostanie w pomieszczeniach.
