Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KeSeM z Włocławka zbiera kolejne laury [zdjęcia, wideo]

Andrzej Galczak
Włocławska mleczarnia, po wcześniejszych problemach, stanęła na nogi. Teraz wspomaga swoich dostawców, a jej wyroby zdobywają nagrody. W ciągu roku przerabia 25 mln litrów mleka.
Włocławska mleczarnia, po wcześniejszych problemach, stanęła na nogi. Teraz wspomaga swoich dostawców, a jej wyroby zdobywają nagrody. W ciągu roku przerabia 25 mln litrów mleka. Andrzej Galczak
Włocławska mleczarnia, po wcześniejszych problemach, stanęła na nogi. Teraz wspomaga swoich dostawców, a jej wyroby zdobywają nagrody. W ciągu roku przerabia 25 mln litrów mleka.

Kujawska Spółdzielnia Mleczarska swoimi korzeniami sięga 1935 r. Kilka lat temu miała jednak poważne problemy na rynku zdominowanym przez mleczarskich gigantów. Dzisiaj mocno już stoi na nogach. Jej pozycja rośnie, czego świadectwem mogą być zdobywane nagrody i wyróżnienia. Kredyty zostały spłacone, a firma jest na plusie. Rolnicy w wielu sytuacjach mogą też liczyć na pomoc spółdzielni.

Problemów jednak nie brakuje, bo konkurencja jest duża. W obecnej sytuacji najwięcej zyskują firmy produkujące mleko w proszku i żółte sery. Natomiast włocławski KeSeM zajmuje się produkcją tzw. galanterii. Te wyroby, pomimo mniejszych zysków, pozwalają jednak zachować stabilność, co jest niezwykle ważne dla dostawców.

KeSeM jest tegorocznym zwycięzcą konkursu „Najlepszy produkt spożywczy Pomorza i Kujaw” za Twaróg Śmietankowy z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, który został również uhonorowany znakiem „Jakość Tradycja” przyznawanym za produkty żywnościowe wysokiej jakości, nie zawierające komponentów GMO. W ostatnich dniach firma nagrodzona została na XXV Targach Mleczarskich Mleko-Expo 2016. Tym razem wyróżnione zostały twarogi Klinek oraz Śmietankowy.

Przeczytaj także: Tragedia pod Brodnicą. Pociąg uderzył w auto osobowe!

Dobry produkt końcowy w dużej mierze zależy od surowca, a mleko pochodzi od dostawców z okolic Włocławka mających swoje gospodarstwa w promieniu ok. 50 km od spółdzielni.

- Ostatnie lata dowiodły, że na rynku jest miejsce nie tylko dla wielkich producentów, ale i tych mniejszych, jak nasza spółdzielnia - mówi Jadwiga Gapińska, zastępca prezesa. - Produkujemy bez konserwantów, barwników i polepszaczy. Klienci to doceniają. Wyroby trafiają nie tylko na sklepowe półki naszego regionu, ale i do północnych województw i na Mazowsze.

KeSeM zatrudnia 125 osób, wszystkie na stałych umowach. Mleko dostarcza ok. 400. producentów. W skali roku jest to blisko 25 mln litrów. Największą część produkcji stanowią twarogi, których co miesiąc wyjeżdża do sklepów ok. 150 ton.

Wideo z produkcji twarogu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska