Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koedukacyjny wf we włocławskich szkołach. Dlaczego wprowadzono takie rozwiązanie?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W roku szkolnym 2022/2023 we wszystkich włocławskich podstawówkach wprowadzono wspólne dla chłopców i dziewcząt lekcje wychowania fizycznego.
W roku szkolnym 2022/2023 we wszystkich włocławskich podstawówkach wprowadzono wspólne dla chłopców i dziewcząt lekcje wychowania fizycznego. pixabay.com
W roku szkolnym 2022/2023 w szkołach podstawowych we Włocławku zrezygnowano z podziału na grupy na lekcjach wychowania fizycznego. Nie wszyscy uczniowie i rodzice są zadowoleni z takiego rozwiązania. Dlaczego miasto zdecydowało się na koedukacyjne lekcje wychowania fizycznego? Mamy odpowiedź Wydziału Edukacji.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 32:

od 16 lat

Kilka dni temu na naszą redakcyjną skrzynkę trafił list od rodzica jednej z uczennic włocławskich podstawówek. Zwracał w nim uwagę na problem koedukacyjnych zajęć wychowania fizycznego, które w roku szkolnym 2022/2023 wprowadzono we Włocławku. Obawia się, że takie rozwiązanie może zniechęcić część uczniów do aktywności fizycznej.

Wspólne lekcje WF dla dziewcząt i chłopców we włocławskich podstawówkach

List rodzica uczennicy z jednej ze szkół podstawowych we Włocławku trafił do naszej redakcji w pierwszych dniach nowego roku szkolnego 2022/2023. Rodzic, którego córka uczy się obecnie w ósmej klasie, zwraca uwagę na problem z lekcjami wychowania fizycznego i prosi o nagłośnienie sprawy dotyczącej nauki dzieci w szkołach podstawowych we Włocławku.

„Mianowicie miasto (jako jedyne w województwie) wprowadziło zajęcia wychowania fizycznego koedukacyjne (czyli dziewczynki ćwiczą z chłopcami). Mam córkę, która chodzi do ósmej klasy, dzisiaj wróciła ze szkoły i zapowiedziała, że chce zwolnienie do końca roku z w-f, bo nie będzie ćwiczyć z chłopcami” – czytamy w liście, który trafił na naszą redakcyjną skrzynkę.

Dziewczynki nie chcą ćwiczyć z chłopcami na wspólnych lekcjach?

Rodzic ósmoklasistki zwraca uwagę, że takie rozwiązanie - zamiast zachęcać młodzież do aktywności fizycznej, przyniesie odwrotny efekt.

„Niby wszystko zgodne z prawem, ale gdzie tu dobro dziecka. Jak te dziewczynki z kompleksami maja ćwiczyć z chłopcami, którzy są na innym poziomie rozwoju w tym wieku. Cofamy się do średniowiecza” – pisze rodzic nastolatki w dalszej części listu.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkim rodzicom i uczniom takie rozwiązanie przeszkadza. Pan Michał, mieszkaniec Włocławka, był co prawda zdziwiony wspólnymi zajęciami sportowymi, o których powiedziały mu jego dzieci, ale nie oburzony. Zdziwił się, gdyż sam przez wszystkie lata szkoły wf-u z dziewczynami nie miał.

Jego synowi – uczniowi jednej z włocławskich podstawówek – takie rozwiązanie w niczym nie przeszkadza. Jego klasa lekcje wf-u na sali ma wspólnie, ale na zajęcia na basenie chłopcy i dziewczęta mają jeździć oddzielnie. Chłopak przyznaje też, że – w przypadku jego klasy – w zajęcia sportowe bardziej zaangażowani są chłopcy. Dodaje, że dziewczyny nie za bardzo lubią ćwiczyć; nie wie jednak, czy jest to spowodowane wspólnymi lekcjami, czy po prostu nie są zainteresowane zajęciami sportowymi.

Ania, uczennica jednej ze szkół we Włocławku, także nie widzi problemu we wspólnych lekcjach wf-u z chłopakami. Przyznaje, że nawet woli takie, niż osobne zajęcia.

Podział na grupy jest możliwy w przypadku licznych klas

O kwestię wspólnych lekcji wf-u dla chłopców i dziewcząt zapytaliśmy Agnieszkę Białopiotrowicz, dyrektorkę Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Włocławek.

Warto zaznaczyć, że możliwość wspólnych zajęć, nie jest nowym prawem, minister wprowadził je wiele lat wcześniej. Według prawa oświatowego jest konkretna liczba dzieci w klasie, która umożliwia podział na grupy - w przypadku lekcji wf-u jest to powyżej 26 uczniów w klasie, czyli od 27.

- Według przepisów prawa, jeżeli uczniów w klasie jest 26 lub mniej, to nie mamy obowiązku podziału na grupy – informuje Agnieszka Białopiotrowicz. - Jeżeli samorząd jest bogaty i chce wydatkować dodatkowo pieniądze na grupę - bo my nie dostajemy w subwencji pieniędzy na ten podział - no to wydaje. Ale jeżeli samorządu nie stać na to, to działa zgodnie z przepisami prawa i taka sytuacja w szkołach podstawowych zaistniała.

Dyrektorka Wydziału Edukacji przypomina też o przeprowadzonym w ubiegłym roku audycie włocławskich szkół. Zwraca uwagę między innymi na to, iż audytor wskazał, że podział na grupy podczas lekcji wychowania fizycznego jest - w pewnym sensie - wydatkowaniem na coś, co nie jest konieczne.

- W poprzednich latach inaczej wyglądało finansowanie oświaty, nie było także wyników audytu szkół, bo był robiony dopiero w ubiegłym roku szkolnym. Pojawił się dopiero w grudniu 2021, więc ciężko było zmieniać coś w środku roku szkolnego. Natomiast taką możliwość mieliśmy z początkiem kolejnego roku szkolnego – zaznacza Agnieszka Białopiotrowicz.

Coraz mniej dzieci we włocławskich szkołach

Dodaje również, iż dzieci w szkołach jest coraz mniej, przez co klasy są coraz mniej liczne. Z tego względu coraz mniej klas miałoby więc podział na wf-ie. Zdecydowano się wprowadzić wspólny wf we wszystkich szkołach, żeby było sprawiedliwie.

- Albo dzielimy wszystkich, albo nie dzielimy nikogo. Żeby było sprawiedliwie, to musimy traktować wszystkie dzieci tak samo, a tak jak powiedziałam, działamy zgodnie z przepisami prawa – zaznacza Agnieszka Białopiotrowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska