Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputery i borowiny

(jm)
W odzyskaniu zdrowia pomagają zaordynowane  zabiegi w Zakładzie Przyrodoleczniczym.
W odzyskaniu zdrowia pomagają zaordynowane zabiegi w Zakładzie Przyrodoleczniczym. Jolanta Młodecka
Nad wejściem do głównego budynku 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego powiewają trzy flagi: polska, unijna i flaga NATO. To symbole - znaki zmian, jakie tu zachodzą od kilku lat. Ale lecznictwo wojskowe ma w Ciechocinku ponad osiemdziesięcioletnią tradycję...

     Po odzyskaniu niepodległości, w 1919 r. powstaje w Ciechocinku wojskowy szpital rehabilitacyjny. Zalety uzdrowiska doceniał nawet zaborca - tu też leczyli się rosyjscy żołnierze. Dziś świadectwem ich minionej obecności jest mała, odrestaurowana przed laty, cerkiew.
     22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny - choć nazwa poprzedzona jest takim właśnie numerem - jest jednym z pięciu podobnych w kraju. Bez wątpienia jednym z najbardziej nowoczesnychi jednym z największym w samym Ciechocinku. Są tu miejsca dla około 400 pacjentów, którzy liczą na leczenie i rehabilitację. Ale baza lecznicza i zabiegowa gwarantuje usługi znacznie większej liczbie zainteresowanych, bo korzystają z niej także mieszkańcy Ciechocinka i okolic.
     - Specjalnością naszego szpitala jest rehabilitacja kardiologiczna pacjentów po zawałach i zabiegach kardiologicznych. Mamy dwa oddziały rehabilitacji kardiologicznej, oddział rehabilitacji neurologicznej i ogólnoustrojowej - mówi dyrektor Ireneusz Lelwic. Ta specjalność - rehabilitacja - będzie w rozmowie z innymi lekarzami mocno podkreślana. Na taką mogą tu liczyć pacjenci po chorobach neurologicznych, ze schorzeniami narządów ruchu, układu oddechowego, kobiety po operacji piersi.
     Główny budynek szpitala, do którego dobudowano nowoczesne skrzydło, mieści pokoje dla kuracjuszy i specjalistyczne gabinety. - Baza zabiegowa jest jedną z najnowocześniejszych w kraju - zapewnia dyrektor Lelwic - Jeszcze w tym roku zamontujemy nowoczesne windy i klimatyzację. W Wojskowym Szpitalu prowadzi się szeroko zakrojone inwestycje, a jeszcze większe są planowane. Likwidowany jest m.in. "Wiarus", a cały wysiłek inwestycyjne skoncentrowany będzie na "Jubilacie". Tuż obok powstaną nowoczesne obiekty, będzie kryty basen - jeden z elementów projektowanego akwaparku, sauny, itp. urządzenia oraz nowy budynek hotelowy na 200 osób.
     Doktor Piotr Kalmus, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa, zaczyna nasz reporterski "obchód" po szpitalu od tablicy "Edukacja zdrowotna", na której umieszczone są nazwiska wykładowców i terminy spotkań. To element szeroko zakrojonej i bardzo poważnie traktowanej profilaktyki zdrowotnej.
     Potem kolejne oddziały: rehabilitacji neurologicznej, kierowany przez dr. Wojciecha Augustynka: - Tu rehabilitujemy między innymi pacjentów po udarach mózgu, wpisując się w ogólnopolski program profilaktyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Chodzi o wczesną rehabilitację, bo ta jest najbardziej skuteczna. _W oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej znajduje się pododdział dla kobiet po operacji piersi. - _Diagnostyka jest coraz lepsza, coraz więcej kobiet po operacji piersi poddaje się rehabilitacji. Im wcześniej, tym lepiej - mówi doktor Waldemar Sojka - Zapewniamy też pomoc psychologa klinicznego, a także program edukacyjny, jak się zachować po operacji.
     _Dr Cezary Guza prezentuje nowoczesne wyposażenie oddziału kardiologicznego, gdzie rehabilitowani są pacjenci po zawałach, czy operacjach serca. Dumą oddziału jest komputerowy system treningu kardiologicznego. Z podobnych urządzeń korzystały m.in. załogi, przygotowujące się do lotów w kosmos.
     W najnowszej części Wojskowego Szpitala mieści się Zakład Przyrodoleczniczy. - _U nas kuracjusz znajdzie wszystkie niezbędne, tradycyjne zabiegi, takie jak balneoterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia
- zapewnia Marian Gawinecki, szef Zakładu Przyrodoleczniczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska