Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na najlepszy ser w Kujawsko-Pomorskiem. Jakie cechy musi mieć dobry serowar?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Jan Licznerski zaleca serowarom skupienie się na jednym rodzaju sera: - Więcej jest warte gruntowne poznanie produkcji sera jednego gatunku i wymagań stawianych mleku przeznaczonemu na jego wyrób niż powierzchowne poznanie produkcji wielu gatunków sera. Zajęcie się wyrobem rozmaitych gatunków serca utrudnia specjalizację.
Jan Licznerski zaleca serowarom skupienie się na jednym rodzaju sera: - Więcej jest warte gruntowne poznanie produkcji sera jednego gatunku i wymagań stawianych mleku przeznaczonemu na jego wyrób niż powierzchowne poznanie produkcji wielu gatunków sera. Zajęcie się wyrobem rozmaitych gatunków serca utrudnia specjalizację. Pixabay
Spostrzegawczy, samodzielny, świadom podstaw fizyki i chemii – dobry serowar długo pracuje nad własną recepturą. Wkrótce zostanie wyłoniona najlepsza w naszym regionie. Zgłoszenia do konkursu „ArcySer” przyjmowane są do 6 listopada.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zapraszają lokalnych producentów serów z województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w konkursie „ArcySer”, który odbędzie się 10 listopada 2022 r. w ODR w Minikowie.

- Konkurs skierowany jest do wytwórców produkujących i sprzedających sery w ramach rolniczego handlu detalicznego, MLO (produkcja marginalna, lokalna i ograniczona) oraz spółdzielni mleczarskich z województwa kujawsko-pomorskiego – informują organizatorzy. - Zgłoszenia przyjmowane są do 6 listopada 2022 r. Wszystkim producentom biorącym udział w konkursie oferujemy bezpłatne stoiska 11 listopada 2022 r. podczas „Święta Gęsi na Krajnie” w Minikowie, na które zapraszamy każdego, kto chce kupić najlepsze sery w regionie!

Pogram konkursu

  • do 8:45 Dostarczenie próbek sera
  • 9:00 Przywitanie uczestników
  • 9:30 Rozpoczęcie pracy jury konkursowego
  • 9:30 – 10:15 wykład „Bezpieczeństwo żywności a żywność tradycyjna” dr hab. Antoni Pluta, prof. SGGW
  • 10:20 – 11:05 wykład „Rozwój małego przetwórstwa, kierunki rozwoju” Sylwester Wańczyk
  • 11:10 – 11:55 wykład „Wady serów – przyczyn i sposoby zapobiegania” Marek Stelmaszuk
  • 12:00 – 12:45 wykład „Podstawy marketingu serów zagrodowych” Gieno Mientkiewicz
  • 12:45 – 14:00 Przerwa kawowa z sesją networkingową
  • 14:00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

W Kujawsko-Pomorskiem przybywa małych serowarni, rozszerza się też oferta. Można kupić nawet paneer, twaróg w typie indyjskim.
Jan Licznerski zaleca w „Praktycznym serowarstwie” skupienie się na jednym rodzaju sera:

„Więcej jest warte gruntowne poznanie produkcji sera jednego gatunku i wymagań stawianych mleku przeznaczonemu na jego wyrób niż powierzchowne poznanie produkcji wielu gatunków sera. Zajęcie się wyrobem rozmaitych gatunków serca utrudnia specjalizację.”

Licznerski uważa, że do zawodu serowarskiego nadają się ludzie spostrzegawczy i samodzielni: „Najważniejsza przecież jest własna samodzielna myśl, własne spostrzeżenia i własny osąd.”
Jednak własny nie oznacza słuszny, dlatego warto się dokształcać: „Nie można wyobrazić sobie serowarstwa bez elementarnych wiadomości z fizyki, chemii i bakteriologii. Z nauk rolniczych jest potrzebna znajomość higieny bydła i stajni, żywienia oraz dojarstwa.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska