MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Letnich uciech zażywaj tylko w strzeżonym miejscu, stosuj się do poleceń ratowników!

[email protected] tel. 52 32 63 184
sxc.hu
Woda ma być bezpieczna - nie tylko na plakacie. Lekkomyślność i brak ostrożności. Kąpiel w niestrzeżonym miejscu. To najczęstsze przyczyny utonięć. Początek lata jest okazją, by o tym przypomnieć.

Polskie kąpieliska zasypane zostaną broszurami promującymi bezpieczne zachowanie nad wodą, instruując jak udzielać potrzebującym pomocy. Wydrukowano 30 tys. plakatów i tyleż ulotek w ramach akcji ,,Bezpieczna woda". - Chcemy w ten sposób dotrzeć do osób uprawiających sporty wodne i wypoczywających latem nad wodą - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Dzieci i młodzież poznają zasady bezpiecznego wypoczynku. Tam, gdzie pilnują Wypoczywający dowiedzą się m.in. o tym, że bezpieczne są tylko kąpiele w miejscach strzeżonych, że trzeba stosować się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników.
- Bardzo ważna jest informacja o strefie końcowej wyznaczającej kąpielisko. Ta oznakowana jest bojami żółtymi - informuje Marek Koperski, prezes pomorskiego i jednocześnie wiceprezes chojnic-kiego WOPR. - To zmiana w stosunku do minionych lat, gdy kraniec kąpieliska wyznaczała boja czerwona. Teraz czerwona oznacza kąpielisko dla osób nie potrafiących pływać - podkreśla.

Chojnicki WOPR jest już w pełnej gotowości. Ratownicy będą strzegli bezpieczeństwa w Charzykowach, w Małych i właściwych Swornych- gaciach, na jeziorze Dybrzk i w Czersku. Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim czynnych będzie w sezonie 15 kąpielisk spełniających normy europejskie (odpowiednia infrastruktura, czystość wody). Wszystkie będą strzeżone przez ratowników WOPR. Panowie i panie w pomarańczowych koszulkach pojawią się także w tzw. miejscach kąpielowych, czyli na innych plażach udostępnionych do wodnych uciech, administrowanych przez zarządców.

- Tego lata na patrole po Zalewie Koronowskim wyruszy nowy nabytek WOPR - superszybka łódź motorowa - chwali się Aleksander Maćkowski, prezes kujawsko-pomorskiego WOPR. - Największe siły ratownicze zgrupowane są jednak na Zalewie Włocławskim - dodaje.
- Jak co roku, a więc nie tylko z powodu akcji ,,Bezpieczna woda", policjanci będą patrolować kąpieliska i miejscowości wczasowe w naszym regionie od lądu i wody - zapewnia Kamila Ogonowska z biura prasowego KWP w Bydgoszczy. Dodaje, że plakaty i ulotki jeszcze do naszej policji nie dotarły. Jak ratować tonącego?
- Plakaty i ulotki powinny instruować także o tym, jak dopłynąć do tonącego i jak go holować - mówi Bartłomiej Klejbach z Łążyna pod Toruniem, który 22 maja uratował kajakarkę. - Nie jestem ratownikiem i skacząc do Brdy na torze regatowym zastanawiałem się, jak mam to zrobić? Zrobiłem to instynktownie. Szczęśliwie, bo woda jest moim żywiołem, dość dobrze pływam. Marek Weckwerth

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska