Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz Polski baristów odwiedził Bydgoszcz i zdradził sekrety małej czarnej (wideo)

Redakcja
Fot. Tytus Żmijewski
Czy kawa jest zdrowa czy szkodliwa? Czego oczekiwać od baristy obsługującego nas w kawiarni? Do czego służy szklaneczka wody podawana do espresso? Jak dobrze zaparzyć kawę metodą domową?

https://www.youtube.com/watch?v==Ew2yNnG9dCw
Te i inne sekrety wczoraj w Hotelu City zdradzał ekspert ze Szkoły Mistrzów Kawy MK Cafe i Mistrz Polski Baristów Marcin Rusnarczyk.

Okazuje się, że właściciele kawiarni często nie są świadomi tego, jak ważne, obok wystroju miejsca i wyposażenia, są techniki parzenia kawy i dobrze wyszkoleni bariści. Marcin Rusnarczyk twierdzi, że na doskonałość zaparzonej kawy pracują nie tylko marka kawy i wyposażenia kawiarni, ale aż w 90 procentach umiejętności baristy.

Na temat kawy krąży wiele mitów. Jaka jest prawda?

- Kawa szkodzi czy jest zdrowa?

- Marcin Rusnarczyk: Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Obroty przez nią generowane są na drugim miejscu na świecie, zaraz po ropie naftowej. Gdyby była zła, nie piłoby jej się aż tyle. W ciągu dnia można pozwolić sobie na ok. 5 filiżanek kawy, bez uszczerbku na zdrowiu. Pamiętajmy jednak o tym, by nie pić espresso na pusty żołądek - kawa powoduje wydzielanie kwasu żołądkowego, który nie mając co trawić, może spowodować wrzody. Zaczynajmy dzień od lekkiej, mlecznej kawy latte.

- Jak odróżnić dobrą kawę od złej?

Barista

to z włoskiego barman, osoba profesjonalnie parząca espresso różnymi technikami i przygotowująca na jego bazie inne kawowe napoje. Zawód ten wymaga wiedzy teoretycznej na temat kawy, znajomości rodzajów mleka, umiejętności artystycznego dekorowania napojów i wzorowej obsługi klienta.

- Jest to kwestia gustu. Mieszankę wybieramy pod nasz smak. Polecałbym jednak kawy, w których dominuje Arabica. Jest droższa w uprawie niż Robusta, szlachetniejsza, dostarcza nam znacznie więcej aromatów.

- Jak przygotować smaczną kawę w domu?

- Najważniejsze są podstawy: do parzenia kawy używajmy dobrych naczyń. Polecam specjalny dzbanek do parzenia kawy, stawiany na kuchence. Woda z dolnej części dzbanka paruje, parzy kawę znajdującą się na sitku powyżej, a gotowy napój otrzymujemy w górnym pojemniku, skąd nalewamy go do filiżanki. Ważne jest to, że kontakt kawy z wodą trwa od 30 sekund do minuty, co przekłada się na niewielką ilość kofeiny i doskonalszy smak. Najtańsze dzbanki kosztują ok. 20 zł. Polecałbym jednak naczynie ze stali nierdzewnej, jego cena wynosi ok. 100 zł.

- Jak przygotować dobrą kawę bez dzbanka?

- Ważne, by nie zalewać kawy wrzątkiem, i to nie tylko rozpuszczalnej, na której opakowaniu widnieje taka wskazówka, ale i sypanej. Temperatura parzenia kawy to ok. 90ºC. Sam proces parzenia polega na wypłukiwaniu delikatnych olejków eterycznych, które we wrzątku po prostu się palą. Kawy nie wolno gotować! Ponadto, kupując kawę rozpuszczalną, warto wybrać liofilizowaną zamiast zwykłej, suszonej. Technologia przygotowania takiej kawy jest kosztowniejsza, opiera się m.in. na mrożeniu ekstraktów w bardzo niskiej temperaturze, co przekłada się na trwałość smaku. Kawa suszona natomiast zawiera szkodliwe związki chemiczne i jest słabsza.

- Jak to się dzieje, że do kawy tak doskonale pasuje ciastko?

- To tylko i wyłącznie kwestia naszego przyzwyczajenia. Nie istnieją żadne tajemnicze związki między smakiem kawy a słodyczą. Jeszcze w latach 80. w dobrym tonie było uroczyście podać gościom kawę i ciasto. Tymczasem we Włoszech espresso pije się po posiłku, dla lepszego trawienia. Na całym świecie spotykamy też miejsca, do których "wpada się" jedynie na szybką kawę. Popularne jest też lunchowe połączenie kawy z kanapką czy ciepłym daniem. W Polsce kultura picia kawy dopiero się buduje. Wiele osób na przykład nie wie co zrobić z wodą podaną do espresso i wlewa ją do filiżanki! Tymczasem woda ta służy do przepłukania kubków smakowych przed piciem kawy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o patrzeniu kawy? Między 1 lipca a 22 września kup promocyjne opakowanie MK Cafe i zgłoś się pod numer, który znajdziesz na promocyjnej etykiecie. 25 chętnych z naszego regionu wraz z osobami towarzyszącymi spotka się jesienią tego roku z Marcinem Rusnarczykiem, by przejść u mistrza bezpłatne jednodniowe szkolenie. Osobom spoza Bydgoszczy organizatorzy zapewnią noclegi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska