Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogą zarabiać ponad 7 tysięcy złotych. Przed uczniami z Włocławka jest "Morze Perspektyw"

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
Wojciech Alabrudziński
Zespół Szkół Akademickich we Włocławku jest jedną z piętnastu placówek z województwa kujawsko-pomorskiego, który bierze udział w projekcie "Gospodarka morska - warunkiem ekonomicznego rozwoju Polski".

Na uczniów czekają lekcje multimedialne, konkurs "Morze Perspektyw" na film, grę planszową czy opowieść fotograficzną. Prace mogą składać do końca listopada na stronie www.konkurs.gospodarka-morska.pl.

Zadaniem nauczycieli jest przeprowadzenie 4 lekcji multimedialnych. Zostali zaopatrzeni w specjalny pakiet metodyczny, w którego skład wchodzą: książeczki dla uczniów (w zakresie czterech głównych działów: przemysł stoczniowy, porty, rybołówstwo i żegluga śródlądowa), książki dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji, gotowymi prezentacjami, dostępem do filmów edukacyjnych oraz testów wiedzy.

Celem programu jest pokazanie młodym ludziom, że kariera w szeroko rozumianej gospodarce morskiej jest ciekawa i się opłaca.

"Jak wskazują coroczne badania Akademii Morskiej w Szczecinie ("Losy zawodowe absolwentów"), blisko połowa (47 proc.) absolwentów tej uczelni z Wydziału Nawigacyjnego i Mechanicznego, trzy lata po obronie, otrzymuje wynagrodzenie powyżej 7000 zł - czytamy w informacji prasowej Towarzystwa Projektów Edukacyjnych.

"Z kolei pensja 40 proc. absolwentów Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego mieści się w przedziale 2000 - 3500 zł. Co więcej, stałą pracę ma 95 proc. absolwentów Wydziału Mechanicznego, 92,8 proc. absolwentów Wydziału Nawigacyjnego i 89,3 proc. Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Tylko 1 proc. byłych studentów Akademii pracuje bez umowy - pozostała część pracuje na umowie o pracę (47 proc.), na kontraktach lub projektach (32 proc.) i umowach cywilno-prawnych (18 proc.)" - twierdzi TPE.

- O tym, że bliskość do morza daje bardzo dużo możliwości rozwoju, wiedzą zazwyczaj ci, dla których jest ono chlebem powszednim - mieszkają nad nim, widzą go z okna domu czy uczelni - mówi Kapitan Żeglugi Wielkiej, Ireneusz Lewandowski, który wspiera realizację projektu edukacyjnego “Gospodarka morska - warunkiem ekonomicznego rozwoju Polski”. - Prawie w każdej nadmorskiej rodzinie jest przynajmniej jedna osoba, której praca zawodowa związana jest albo z sezonem turystycznym, albo ze stocznią, portem czy statkami. Ale im dalej od morza, tym świadomość tego, jak bardzo sektory gospodarki morskiej są dziś dynamiczne i potrzebują fachowców, jest naturalnie mniejsza. Chcemy to zmienić, pokazując i nauczycielom, i młodzieży, morze możliwości ich rozwoju”.

Organizatorem projektu jest Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego.

Wideo. Elektryczne autobusy we Włocławku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska