Zobacz wideo: konferencja dotycząca rekrutacji do szkół ponadpodstawowych we Włocławku na rok szkolny 2021/2022
Jak złożyć wniosek o 300+?
Od 1 lipca 2021 roku świadczenie 300+ przysługujące w ramach rządowego programu „Dobry start” jest obsługiwane i wypłacane przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już świadczenia na kwotę 678 milionów złotych.
Co istotne, wnioski o tzw. 300+ dla ucznia na rok szkolny 2021/2022 można składać tylko elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, zaznacza że ze wszystkich tych kanałów może skorzystać jedynie rodzic. Natomiast osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem, opiekun prawny, opiekun faktyczny, osoba ucząca się – usamodzielniona czy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej, wniosek o 300 plus może złożyć wyłącznie za pomocą portalu PUE ZUS.
- Prawie 2,2 mln wniosków złożyli rodzice i opiekunowie w ramach programu „Dobry Start”. Od tego roku obsługą i wypłatą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną - do 30 listopada 2021. Świadczenie 300 plus wypłacane jest wyłącznie na rachunek bankowy. Rodzice, którzy nie posiadają konta w banku, będą musieli je założyć – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Komu przysługuje świadczenie 300+?
300 złotych na wyprawkę szkolną dziecka przysługuje raz do roku, bez względu na dochód rodziny. Świadczenie przysługuje na dzieci uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub w przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole – do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Pracownicy ZUS pomogą w wypełnieniu wniosku o 300+
Krystyna Michałek dodaje, że mieszkańcy mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS-u w założeniu profilu na PUS ZUS oraz w poprawnym wypełnieniu wniosku o 300+. Pomoc można uzyskać bezpośrednio w każdej placówce ZUS. Z pomocy można skorzystać także podczas organizowanych w regionie dyżurów.
- Rodzice, którzy będą chcieli złożyć wniosek o świadczenie 300 plus, powinni pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, numer rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie, adres mailowy, a także orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20. roku życia i jest osobą z niepełnosprawnością. Konieczna jest również znajomość numeru PESEL dziecka, nazwa i adres szkoły do której dziecko uczęszcza - informuje Krystyna Michałek.
W sierpniu we Włocławku i powiecie włocławskim zaplanowano kilka dyżurów pracowników ZUS, którzy pomogą w złożeniu wniosku. Szczegóły dotyczące dyżurów zamieściliśmy w galerii:
