Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych (140/90 mmHg). Największa częstotliwość występowania tej dolegliwości dotyczy starszych grup wiekowych.
Na nadciśnienie tętnicze choruje 8,6 miliona dorosłych Polaków. Aż 580 tysięcy z nich zamieszkuje województwo kujawsko-pomorskie. Niestety, 88 proc. osób z tej grupy nie jest ani leczonych skutecznie, ani właściwie zdiagnozowanych.
Część pacjentów nie jest w ogóle objęta terapią. Tymczasem nadciśnienie tętnicze przez dłuższy czas może przebiegać bez żadnych odczuwalnych objawów klinicznych. Co gorsza - jest ono najważniejszym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu. Powikłania nieleczonej choroby mogą obejmować również uszkodzenie nerek. Na tym tle alarmujące wydają się statystyki obrazujące niską skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce w stosunku do krajów Europy Zachodniej.
- W Polsce mamy do czynienia z niezadowalającą sytuacją - mówi prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego z Poznaniu. - Z jednej strony lekarze relatywnie rzadko sięgają po nowoczesne metody terapii hipotensyjnej, z drugiej natomiast pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza.
Jak podkreśla, wynika to między innymi z faktu, że lekarze od wielu lat stosują strategię leczenia polegającą na stopniowym zwiększaniu dawek pojedynczego leku lub dołączaniu kolejnego. Niestety, efekty terapii opóźniają się, co zniechęca chorych. - Pacjenci, zwłaszcza ci z współistniejącymi chorobami, są zmęczeni kalendarzem terapii i długotrwałym, a nieefektywnym leczeniem - wskazuje prof. Tykarski. - Dlatego przepisane leki stosują dowolnie lub zupełnie je odstawiają.
W wyniku narastającej świadomości zagrożeń z nadciśnieniem tętniczym, w 2006 roku, w Polsce, jako niezależną dyscyplinę medyczną poświęconą profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, uznano hipertensjologię. Zgodnie z jej zasadami ochrona przed powikłaniami nadciśnienia opiera się na trwałej, skutecznej i bezpiecznej redukcji ciśnienia tętniczego uzyskanej w możliwie najkrótszym czasie.
- Ułatwić to może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce - wyjaśnia prof. Tykarski. - Dzięki niej pacjent może zastąpić kilka osobno stosowanych leków jedną tabletką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach.